Beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştiren yüksek öğrenim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarının iş doyum düzeylerinin incelenmesi
Analyses of the job satisfaction level of the faculty members of the institutions educating physical education teachers
  1. Tez No: 101717
  2. Yazar: NECDET ESEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GAZENFER DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET... v BEDEN EGITIMI ÖĞRETMENİ YETİŞTİREN YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDAKİ ÖĞRETİM ELEMANLARININ İŞ DOYUM DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ * / NECDET ESEN Yüksek lisans Tezi, Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gazanfer DOĞU Ekim, 2001, 74 Sayfa Bu araştırmanın amacı, Beden Eğitimi Öğretmeni yetiştiren yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanlarının iş doyum düzeylerini belirlemek ve olumsuz etkileyen faktörleri ortaya çıkarmaktı. Örnekletil, beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştiren 14 üniversiteden 215 öğretim elemanından oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak Çetinkanat tarafından geliştirilen iş doyum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde“SPSS for Windows”paket programı kullanılmıştır. Kurum gruplarının yüzdeliklerini bulmak için frekans dağılımı, cinsiyetler arası iş doyum düzeyindeki farklılığı bulmak için T- test, Grupların ortalamaları arasındaki farklılığı karşılaştırmak için Tek Yönlü Varyans Analizi (OneWay ANOVA ), 0.05 düzeyinde anlamlı farklılığı belirlemek için Tukey testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, bayan ve erkek grupları arasında iş doyumunun her hangi bir alt boyutunda anlamlı bir fark bulunmamıştır (P>0.05). Yaş grupları incelendiğinde, çalışma olanakları ve fiziksel ortam alt boyutlarında 20-30 yaşlan arasındaki öğretim elemanlarının daha yaşlı olanlara oranla düşük iş doyumuna sahip ve 0.05 düzeyinde anlamlı bir seviyede farklı oldukları bulunmuştur. Unvan grupları arasında çalışma olanakları ve fiziksel ortam alt boyutlarında alt unvan gruplarında yer alan öğretim elemanlarının, üst unvan gruplarında yer alan öğretim elemanlarına göre daha düşük iş doyumuna sahip ve 0.05 düzeyinde anlamlı bir seviyede farklı oldukları bulunmuştur. Kıdem grupları arasında fiziksel ortam alt boyutunda kıdemi az olan öğretim elemanlarının iş doyum düzeyleri kıdemi fazla olanlara göre daha düşük ve 0.05 düzeyinde anlamlı bir seviyede farklı bulunmuştur. Kurum grupları arasında ise tüm alt boyutlarda (yönetim biçemi, çalışma olanakları, gelişme ve yükselme olanakları, iş arkadaşları, fiziksel ortam, ücret ve personel) çeşitli kurumlar arasında 0.05 düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Anahtar Kelime: İş Doyumu, BESYO vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSES OF THE JOB SATISFACTION LEVEL OF THE FACULTY MEMBERS OF THE INSTITUTIONS EDUCATING PHYSICAL EDUCATION TEACHERS NECDET ESEN M. S. in Sports Administrative Sciences Advisor : Prof. Dr. Gazanfer DO?U October, 2001, 74 pages The purpose of this study was to analyze the job satisfaction level of the faculty members working at the Institutions educating the Physical Education Teachers. And identify the factors effecting negatively. The samples used was 215 faculty members from 14 universities. Job Satisfaction Scale developed by ÇETINKANAT was used to collect the data. SPSS for Windows was used to analyse the data. Frequency Analysis was used to determine the percentiles of the groups from each university. T-test was used to determine the differences between sex groups. To evaluate the mean differences among the groups, One-Way ANOVA statistical analyses and Tuckey test to determine significant differences at 0.05 level, was used. mAs result, there was no significant difference between sex groups in any dimension. (P>0.05). Among the age groups, in Work Opportunity and Physical Environmet dimensions, there was significant difference at 0.05 level only between the 20-30 and +30 age groups. The mean of the 20-30 age group was lower than the others. Among the groups of different status the trend was that the job satisfaction level goes lower from top to down status groups. And differences was significant at 0.05 level between the Asst.Prof. group and Instructor and Assistant groups in Work Opportunity and Physical Environment dimensions. Among Working Year groups, the job satisfaction level of the group with less working year was lower and significantly different at 0.05 level from the group with most working year. Among the universities, there were significant differences between various groups at 0.05 level, in all dimensions ( Management Style, Work Opportunity, Development & Promotion Opportunity, Work Group, Physical Environment and, Pay & Personnel Opportunity ). Key words : Job Satisfaction, School Of Physical Education And Sport IV