Türkiye'de teknoloji destekli matematiksel modelleme üzerine yazılan lisansüstü tezlerin sistematik derleme yöntemi ile incelenmesi
A systematic review of graduate theses on technology-aided mathematical modeling in Turkey
- Tez No: 1017207
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de matematik eğitimi alanında teknoloji destekli matematiksel modelleme üzerine yürütülen lisansüstü tezlerin genel eğilimlerini sistematik bir yaklaşımla incelemek ve alandaki mevcut durumu bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi desenine dayalı olarak gerçekleştirilmiş ve sistematik derleme niteliği taşımaktadır. Veri kaynağı olarak Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi (YÖKTEZ) veri tabanı kullanılmış; belirlenen ölçütler doğrultusunda 2012–2025 yılları arasında yayımlanmış toplam 56 lisansüstü tez analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen tezler; yayın yılı, tez türü, araştırma yöntemi, örneklem grubu, öğrenme ortamı, kullanılan teknolojik araçlar, veri toplama araçları, odaklanılan matematiksel bağlamlar, kullanılan modelleme problemleri ve anahtar kelimelerin dağılımı açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, teknoloji destekli matematiksel modelleme çalışmalarının son yıllarda belirgin bir artış gösterdiğini ve özellikle dinamik geometri yazılımları ile çevrimiçi öğrenme ortamlarının yoğun olarak tercih edildiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte çalışmaların belirli örneklem gruplarında yoğunlaştığı, bazı öğrenme alanları ve eğitim kademelerinde ise sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, alandaki mevcut eğilimleri ortaya koyarak gelecekte yapılacak çalışmalar için önemli boşluklara işaret etmekte ve araştırmacılar, öğretmenler ve eğitim politikası yapıcıları için yol gösterici öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to systematically investigate the general trends of postgraduate theses conducted on technology-supported mathematical modeling in the field of mathematics education in Türkiye and to present the current state of the field from a holistic perspective. The research was carried out based on the document analysis design, one of the qualitative research methods, and it bears the characteristics of a systematic review. The Council of Higher Education National Thesis Center (YÖKTEZ) database was used as the data source; a total of 56 graduate theses published between 2012 and 2025 were analyzed according to the determined criteria. The descriptive content analysis method was employed for data analysis. Within the scope of the research, the theses were evaluated in terms of publication year, thesis type, research method, sample group, learning environment, technological tools used, data collection instruments, focused mathematical contexts,modeling problems utilized, and the distribution of keywords. The findings reveal a significant increase in technology-supported mathematical modeling studies in recent years, with a heavy preference for dynamic geometry software and online learning environments. However, it was determined that studies are concentrated in certain sample groups and remain limited in some learning areas and educational levels. The results of the research highlight significant gaps for future studies by revealing current trends in the field and provide guiding recommendations for researchers, teachers, and educational policymakers.