Türkiye'de ilköğretim okullarında işlenen müzik derslerinin sosyo-kültürel sonuçlarının değerlendirilmesi
An Investtigation the sosiocultural aim of the music education at primary schools in Turkey
- Tez No: 101721
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL HAKKI AKYOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA İŞLENEN MÜZİK DERSLERİNİN SOSYO-KÜLTÜREL AMAÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÇAKMAKÇI Selçuk Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Tez Danışmanı: Yrd. Doç. İsmail Hakkı AKYOLOĞLU Eylül 2001, VII+57 Sayfa Bu araştırmada, ilköğretim okullarında işlenen müzik derslerinin sosyo kültürel amaçlarının değerlendirilmesi konu olarak ele alınmıştır. Araştırmada“ilköğretim okullarında işlenen müzik dersleri ile toplumda oluşması beklenen sosyo-kültürel amaçlara ulaşılabiliyor mu?”sorusu problem cümlesi olarak seçilmiş ve bu soruya yanıtlar aranmaya çalışılmıştır. Eğitim, sanat, sanat eğitimi, müzik ve müzik eğitim kavramları irdelenerek bunların insan yaşamındaki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Ülkemizdeki eğitim, kültür, 111sanat ve müzik sorunları incelenerek, çağdaş sanat ve müzik eğitimine uygun yeni modeller ve çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma tarama modelinden yararlanılarak gerçekleştirilmiş olup veri toplama aracı olarak 12 sorudan oluşan anketten yararlanılmıştır. Araştırmanın evren ve ömeklemini Sarıkamış ilçesindeki ilköğretim okullarının yedinci ve sekizinci sınıflarından seçilen 80 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f) ve yüzde (%) istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular yorumlanmış ve değerlendirilmiş olup buna uygun çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Anahtar Sözcük: Müzik Eğitimi IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION THE SOSIOCULTURAL AIM OF THE MUSIC EDUCATION AT PRIMARY SCHOOLS IN TURKEY ÇAKMAKÇI Selçuk SECTION OF MUSIC EDUCATION Advisor: Assistant. Prof, ismail Hakkı AKYOLO?LU Eylül 2001, VII+57 Sayfa In this investigation is subjected as the sosiocultural aim of the music education at primary schools in Turkey. The question of“Is the expected social aim cametrue by the musical education in Turkey”, which is choosen as main question is tried to answer. The terms of education, art, art educatin, music and music education, whose importnace in human life are ephasized, are carefully studied. The problems of culture, education, music in Turkey are put on the table and tried to find new methods in order to solve these problems.The investigation was complated by using frequency method and the data was collected by using an questionaire consisting of 12 question. The questionaire was applied 80 grade 7 and 8 students in Sarikamis. The data was analized by using frequency and percentage mehods. At the end of the investigation the result was interpreted and tried to find out solutions.