İnsan kaynakları yönetiminde yapay zekâ uygulamalarının etkisi üzerine bir uygulama
An application on the impact of artificial intelligence applications in human resources management
  1. Tez No: 1017210
  2. Yazar: SELMAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ teknolojilerinin insan kaynakları yönetimi süreçlerine etkisini incelemektedir. Araştırmada, yapay zekâ destekli insan kaynakları uygulamalarının (aday bulma, eğitim-geliştirme, performans değerlendirme, ücret ve kariyer yönetimi) organizasyonel çıktılar üzerindeki etkileri değerlendirilmiş; çalışanların bu teknolojilere yönelik, iş tatminleri, kurumsal başarı, güven ve gizlilik, iletişim, genel onay ve İKY'deki insansızlaşma algıları ölçülmüştür. Nicel metodolojiye dayalı araştırmada anket tekniği kullanılmış; veriler IBM SPSS Statistics 31.0.2.0 ve jamovi 2.6.44 programları ile analiz edilmiştir. Elde edilen ampirik bulgular, yapay zekâ algısının iş tatmini, kurumsal başarı, güven ve gizlilik gibi çıktılar üzerinde pozitif ve güçlü etkileri olduğunu, ancak özellikle eğitim süreçleri ekseninde insan unsurunun ikame edilmesine yönelik yapısal bir kaygı ürettiğini ortaya koymuştur. Araştırma, elde edilen sonuçlar doğrultusunda stratejik İKY açısından kurumsal öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of artificial intelligence (AI) technologies on human resources management processes. The research evaluates the effects of AI-assisted HR applications (candidate recruitment, training and development, performance appraisal, compensation, and career management) on organizational outcomes; employees' perceptions of these technologies—including job satisfaction, organizational success, trust and confidentiality, communication, general approval, and the dehumanization of HR—are measured. A quantitative methodology was employed, employing a survey technique; data were analyzed using IBM SPSS Statistics 31.0.2.0 and Jamovi 2.6.44 software. The empirical findings reveal that the perception of AI has positive and strong effects on outcomes such as job satisfaction, organizational success, trust, and confidentiality, but also generates structural concerns, particularly regarding the replacement of the human element in training processes. Based on these results, the research offers organizational recommendations from a strategic HR perspective.