Romantik dönem Alman lied ve Fransız mélodie repertuvarının seçili eserlerinde bülbül temasının incelenmesi
An examination of the nightingale theme in selected works from the romantic period German lied and French melodie repertoire
  1. Tez No: 1017217
  2. Yazar: AYBEN BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. ZİBELHAN DAĞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
Özet
19. yüzyıl sanat estetiğinde doğa unsurları sanatçıların iç dünyasını ifade etmede güçlü birer sembol olarak geniş yer bulmuştur. Bu semboller arasında bülbül, tarih boyunca mitolojik, edebi ve sembolik anlam katmanlarıyla zenginleşerek Romantik dönem şair ve bestecileri için özellikle belirleyici bir figür haline gelmiştir. Bu tezin amacı, bülbül imgesinin mitolojik, edebi ve sembolik anlamlarıyla incelenerek, Alman lied ve Fransız mélodie repertuvarındaki şiirsel ve müzikal yansımalarını, 19. Yüzyıl şarkı repertuvarı kapsamında, seçilmiş eserlerle ele almaktır. Bu tezde elde edilen bilgileri derlemek ve kategorize etmek için literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Tezin birinci bölümünde şarkı formunun her iki gelenekteki tarihsel gelişimi aktarılmış, her iki formun gelişimine öncülük eden ve katkıda bulunan dönemin önemli bestecilerine değinilmiştir. İkinci bölümde hayvan ve kuş sembolizmi genel hatlarıyla değerlendirilerek, farklı kültürlerde aşk, özlem ve yas gibi kavramlarla kurduğu ilişkiyle bülbül sembolizmi ele alınmıştır. Bülbülün yalnızca güzel sesiyle öne çıkan bir varlık olmadığı, tarihsel süreç içinde anlam katmanları kazanmış güçlü bir sembolik figür olduğu da vurgulanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise, Lied ve Mélodie formlarına ait bülbül temalı seçili eserler, edebi anlam ve müzikal boyutlarıyla analiz edilmiş; bestecilerin bülbül imgesini yalnızca bir doğa betimlemesi olarak değil, duygusal ifade ve anlatım aracı olarak da kullandıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 19th-century artistic aesthetic, elements of nature found a significant place as powerful symbols for expressing the inner worlds of artists. Among these symbols, the nightingale, enriched throughout history with layers of mythological, literary, and symbolic meanings, became a particularly influential figure for the poets and composers of the Romantic period. The aim of this thesis is to examine the image of the nightingale through its mythological, literary, and symbolic meanings, and to explore its poetic and musical reflections in the German Lied and French mélodie repertoire through selected works within the scope of the 19th-century song repertoire. A literature review method was employed in order to compile and categorize the information obtained in this thesis. In the first chapter of the thesis, the historical development of the song form in both traditions is presented, and the significant composers of the period who pioneered and contributed to the development of these forms are discussed. In the second chapter, animal and bird symbolism is evaluated in general terms, and the symbolism of the nightingale is examined through its associations with concepts such as love, longing, and mourning in different cultures. It is emphasized that the nightingale is not merely a creature distinguished by its beautiful voice, but also a powerful symbolic figure that has acquired layers of meaning throughout history. In the third chapter of the thesis, selected nightingale-themed works belonging to the Lied and mélodie forms are analyzed through their literary meanings and musical dimensions. It is demonstrated that composers used the image of the nightingale not only as a depiction of nature but also as a means of emotional expression and narrative.