İngiliz seyahatnamelerine göre Austen Henry Layard'ın Musul kazıları (1845-1851)
According to British travelogues, Austen Henry Layard's excavations in Mosul (1845-1851)
- Tez No: 1017234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KUTLU DİLBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Austen Henry Layard İngiltere'de doğmuş ve genç yaşlarından itibaren Doğu medeniyetlerine ilgi duymuş bir araştırmacıdır. Layard'ın Doğu medeniyetlerine duyduğu ilgi 1840'lı yıllarda yaptığı seyahatler ile artmış ve bu durum onun 1845-1847 ve 1849-1851 yılları arasında Musul ve çevresinde önemli arkeolojik kazılar yapmasıyla sonuçlanmıştır. Layard'ın bu kazıları sonucu birçok önemli Asur eserinin bulunması dışında Layard'ın çalışmaları antik Mezopotamya tarihine ve kültürel mirasına dair önemli bilgiler edinilmesini de sağlamıştır. Henry Layard kazıları sırasında İncil'de de adı geçen önemli Asur şehirlerinden biri olan Ninova'nın yerini tespit etmiş ve buradaki önemli eserleri British Museum'a göndermiştir. Ninova'nın keşfi Avrupa'da büyük ilgi uyandırarak Avrupalıların Roma ve antik Yunan Dönemi eserleri dışında Orta Doğu uygarlıkları ve onların eserleri ile ilgilenmesini sağlamıştır. Bu durum da bu uygarlıklar ile ilgili daha fazla araştırmanın yapılmasını sağlamıştır. Layard Ninova dışında önemli Asur yapılarına da Koyuncuk ve Nimrud'da yaptığı kazılar sırasında ulaşmıştır. Layard'ın bulduğu önemli yapılar arasında Sennacherib'in Sarayı, Asurnasipal II'nin Sarayı, Kral Esarhoddan'a ait saray ve Assurbanipal'in kütüphanesi yer almaktadır. Layard bu yapılarda yaptığı kazılar sırasında birçok önemli eser ve yazılı tablet bulmayı başarmıştır. Bu bulduğu sayıları yirmi bini geçen tabletler British Museum'a gönderilmiş ve“Koyuncuk Koleksiyonu”olarak adlandırılmıştır. Koyuncuk Koleksiyonu'nda yer alan tabletler Asuroloji için bir temel oluşturmuş ve sonraki yıllarda çivi yazısının çözümü çalışmaları için kullanılmış önemli eserlerdir. Henry Layard sadece yaptığı kazılarla değil aynı zamanda İstanbul'da İngiliz elçisi olarak bulunduğu 1877-1880 yılları arasında da Osmanlı coğrafyasında yapılacak arkeolojik çalışmalara oldukça büyük destek olmuştur. Henry Layard'ın kazıları için destek olduğu ve Osmanlı makamlarından izin almalarına yardımcı olduğu isimler arasında Hormuzd Rassam ve Archibald Henry Sayce ve Henry Schliemann gibi dönemin önde gelen araştırmacıları yer almaktadır. Bu tez Henry Layard'ın Musul ve çevresinde yürüttüğü arkeolojik kazı faaliyetlerini ve bu faaliyetlerin bilimsel, kültürel ve tarihsel etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Layard'ın Musul kazıları sırasında uyguladığı yöntemler, elde ettiği bulgular ve bu bulguların sonraki dönemlerde arkeoloji literatürü üzerindeki etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Henry Layard was born in England and showed an interest in Eastern civilizations from a young age. Layard's interest in Eastern civilizations increased as a result of his journeys in the 1840s, and this led him to conduct excavations in the years 1845-1847 and 1849-1851. Besides the discovery of many important Assyrian artifacts as a result of these excavations, Layard's studies have also provided significant information about the history and cultural heritage of ancient Mesopotamia. Henry Layard also discovered an important Assyrian city called Nineveh, which is mentioned in the Bible, and he sent important artifacts found in this city to the British Museum. The discovery of Nineveh sparked great interest in Europe, leading Europeans to take a keen interest not only in Roman and Greek artifacts but also in Middle Eastern civilizations and their cultural achievements. This caused an increase in studies about these civilizations. Layard, except for Nineveh, also discovered many important Assyrian buildings during his excavations in Kouyunjik and Nimrud. These included the Palace of Sennacherib, Palace of Asurnasipal II, Palace of Esarhaddon and Library of Assurbanipal. Layard managed to find many important artifacts and tablets in his excavation of these buildings. These tablets which numbered more than twenty thousand, were sent to the British Museum, and they were called the Kouyunjik Collection. Tablets that make up the Kouyunjik Collection have formed a foundation for Assyriology, and these tablets, which were used in deciphering the cuneiform writing system in later years, were very important artifacts. Henry Layard not only provided significant support for archaeological work in the Ottoman territories through his excavations but also during his tenure as British ambassador in Istanbul from 1877 to 1880. Among those he supported in obtaining permits from Ottoman authorities were prominent figures such as Hormuzd Rassam, Archibald Henry Sayce, and Henry Schliemann. This academic thesis examines Henry Layard and his archeological excavations in and around Mosul and scientific, cultural and historical consequences of these activities. In this thesis, Henry Layard's methodology in his Mosul excavations and his findings during these excavations, and effects of his findings on archaeology literature are examined.