2024 ı̇lkokul öğretı̇m programının uygulanmasında müdür performanslarına ı̇lı̇şkı̇n müdür ve sınıf öğretmenı̇ görüşlerı̇(Erzurum ı̇lı̇ örneğı̇)
Principals' and classroom teachers' opinions on principals'performance in the implementation of the 2024 primaryschool curriculum (Erzurum province example)
  1. Tez No: 1017260
  2. Yazar: MERVE BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2024 İlkokul Öğretim Programının uygulanma sürecinde okul müdürlerinin performanslarını, müdür ve sınıf öğretmeni görüşlerine dayalı olarak incelemektir. Araştırma, öğretim programlarının sahada etkili biçimde uygulanmasında okul müdürlerinin öğretim liderliği rollerinin belirleyici olduğu varsayımından hareketle yürütülmüştür. Bu kapsamda müdürlerin öğretim programına ilişkin rehberlik, yönlendirme, destek sağlama ve öğretmenlerle iş birliği düzeyleri ele alınmıştır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımıyla desenlenmiş olup, veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma grubunu Erzurum ilinde görev yapan ilkokul müdürleri ve sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, okul müdürlerinin öğretim programının uygulanmasında yönetsel rollerinin yanı sıra öğretim liderliği rollerinin de öğretmenler tarafından önemli görüldüğünü ortaya koymaktadır. Müdürlerin öğretmenlere rehberlik etmesi, programın amaç ve kazanımlarına ilişkin bilgilendirme yapması, öğretim sürecini izleyerek geri bildirim sunması ve okul-aile iş birliğini desteklemesi programın etkili uygulanmasına katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte müdürlerin yoğun iş yükü, öğretim liderliği rollerinin istenilen düzeyde yerine getirilmesini sınırlandırabilmektedir. Araştırma sonuçları, öğretim programlarının etkili uygulanabilmesi için okul müdürlerinin öğretim liderliği rollerinin güçlendirilmesi ve uygulamaya yönelik destek mekanizmalarının artırılması gerektiğini göstermektedir. Bu doğrultuda, okul müdürlerine yönelik uygulama temelli hizmet içi eğitimlerin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the performance of school principals in the implementation process of the 2024 Primary School Curriculum based on the views of principals and classroom teachers. The study is grounded in the assumption that principals' instructional leadership roles are a determining factor in the effective implementation of curricula in practice. In this context, principals' levels of guidance, direction, support, and collaboration with teachers regarding the curriculum were examined. The research was designed using a qualitative approach, and the data were collected through semi-structured interviews. The study group consists of primary school principals and classroom teachers working in Erzurum province. The collected data were analyzed using descriptive analysis. The findings indicate that, in addition to their administrative responsibilities, principals' instructional leadership roles are considered important by teachers in the implementation of the curriculum. Principals' efforts to guide teachers, inform them about the objectives and learning outcomes of the curriculum, monitor the instructional process, provide feedback, and support school-family collaboration contribute positively to the effective implementation of the program. However, the heavy workload of principals may limit their ability to fully perform these instructional leadership roles. The results suggest that strengthening principals' instructional leadership roles and increasing practice-oriented support mechanisms are essential for the effective implementation of the curriculum. In this regard, it is recommended that practice-based in-service training programs for school principals be expanded