Artvin'de yayılış gösteren sumak(rhus joriaria L.) meyvesinin fenolik bileşen ve antioksidan aktivite tayinleri
Phenolic component and antioxidant activity determinations of sumac (rhus joriaria L.) fruit distributed in Artvin
  1. Tez No: 1017315
  2. Yazar: HANDE KAYHAN GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UMUT KONANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Artvin ilinin farklı ilçelerinden (Merkez, Borçka, Ardanuç ve Murgul) toplanan sumak (Rhus coriaria L.) meyvelerinin fenolik bileşen profili ve antioksidan aktiviteleri analitik yöntemler kullanılarak kapsamlı biçimde incelenmiştir. Çalışma kapsamında örneklerin fizikokimyasal özellikleri (nem, pH, titre edilebilir asitlik, ham protein ve ham yağ içeriği), antioksidan kapasiteleri (toplam fenolik içerik, toplam flavonoid içerik ve DPPH serbest radikal süpürme aktivitesi), uçucu yağ bileşenleri (GC–MS/FID) ve mineral içerikleri (ICP–OES) belirlenmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş, örnekler arasındaki farklılıklar ve parametreler arasındaki ilişkiler korelasyon ve temel bileşen analizi (PCA) ile ortaya konulmuştur. Bulgular, Artvin yöresinde yetişen sumak örneklerinin yüksek fenolik içerik ve güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğunu ve coğrafi kökenin kimyasal bileşim üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçların, sumağın fonksiyonel gıda ve doğal antioksidan kaynağı olarak değerlendirilmesine bilimsel katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenolic composition and antioxidant activities of sumac (Rhus coriaria L.) fruits collected from different districts of Artvin province (Central, Borçka, Ardanuç, and Murgul) were comprehensively investigated using analytical chemistry methods. Within the scope of the study, physicochemical properties (moisture, pH, titratable acidity, crude protein, and crude fat content), antioxidant capacities (total phenolic content, total flavonoid content, and DPPH radical scavenging activity), volatile oil components (GC–MS/FID) and mineral contents (ICP–OES) were determined. The obtained data were statistically evaluated, and differences among samples as well as relationships between parameters were assessed using correlation analysis and principal component analysis (PCA). The results indicate that sumac samples grown in the Artvin region possess high phenolic content and strong antioxidant activity, and that geographical origin has a significant effect on chemical composition. These findings are expected to contribute to the scientific evaluation of sumac as a functional food and a natural source of antioxidants.