MIGA garantilerinin ülkeler açısından değerlendirilmesi ve bu garantilerin ülkelerin finansal gelişimine etkisi
Evaluating MIGA guarantees from a country perspective and the impact of these guarantees on countries' financial development
  1. Tez No: 1017314
  2. Yazar: SELİM TARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Bankacılık, Maliye, Economics, Banking, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Dünya Bankası grubu içerisinde faaliyet gösteren Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansının (MIGA) yapısını, işleyişini ve garanti mekanizmasının geçerliliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle MIGA garanti desteklerinin ülkeler açısından dağılımı ve MIGA desteklerinin ülkelerin finansal gelişimi üzerinde etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda MIGA Garanti desteklerinden en fazla yararlanan ülkeler ele alınmış, MIGA destekleri ile bu ülkelerin finansal gelişimleri arasındaki ilişki istatistiki yöntemlerin kullanımıyla test edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada 1997 ile 2025 yılları arasındaki dönem ele alınmıştır. Bu dönemde MIGA garantilerinden en fazla yararlanan 10 ülke olan Sırbistan, Türkiye, Meksika, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Şili, Güney Afrika, Rusya ve Panama'nın ilgili verileri analize dahil edilmiştir. Analizde panel veri yöntemı kullanılmış, Maddala-Wu panel birim kök testi, Hausman testi, sabit etkiler modeli ve Driscoll-Kraay dirençli standart hata tahmincisi uygulanmıştır. Analiz için önce regresyon modeli oluşturulmuş ve modelde finansal gelişim endeksi bağımlı değişken olarak belirlenirken, MIGA garanti destekleri, döviz kuru ve faiz oranları bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Yapılan analiz sonucunda bağımlı ve bağımsız değişkenlerin hepsi anlamlı çıkmıştır. Analiz sonucunda döviz kuru, reel faiz oranı ve MIGA Garanti destekleri istatistiksel olarak anlamlı ancak anlamlılık güçleri farklıdır. En güçlü istatistiksel etki Döviz, ardından MIGA, en zayıf anlamlı etki ise ReelFaiz değişkeninde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the structure, operations, and effectiveness of the guarantee mechanism of the Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA), which operates within the World Bank Group. The study first seeks to assess the distribution of MIGA guarantee support across countries and the impact of such support on countries' financial development. In this context, the countries that have benefited most from MIGA guarantees were examined, and the relationship between MIGA support and the financial development of these countries was tested using statistical methods. The study covers the period from 1997 to 2025. Data from the 10 countries that benefited most from MIGA guarantees during this period—Serbia, Turkey, Mexico, Argentina, Brazil, Colombia, Chile, South Africa, Russia, and Panama—were included in the analysis. The analysis employed a panel data approach, utilizing the Maddala-Wu panel unit root test, the Hausman test, a fixed-effects model, and the Driscoll-Kraay robust standard error estimator. For the analysis, a regression model was first constructed; in this model, the financial development index was defined as the dependent variable, while MIGA guarantee support, the exchange rate, and interest rates were treated as independent variables. The results of the analysis showed that all dependent and independent variables were statistically significant. The analysis revealed that the exchange rate, the real interest rate, and MIGA guarantee support are statistically significant, though their levels of significance differ. It was concluded that the exchange rate has the strongest statistical effect, followed by MIGA, while the real interest rate has the weakest significant effect.