Ortaokul öğrencilerinde akademik beklentilere ilişkin stres ile okul tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkide algılanan sosyal destek ve okula aidiyetin aracılık rolünün incelenmesi
An examination of the mediating roles of perceived social support and school belonging in the relationship between academic expectations– related stress and school burnout levels among middle school students
  1. Tez No: 1017344
  2. Yazar: FATİH KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜLBAHÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinde akademik beklentilere ilişkin stres ile okul tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkide algılanan sosyal destek ve okula aidiyetin aracılık rolü ve ortaokul öğrencilerinin okul tükenmişlik düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşma durumunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, öğrencilerin okul tükenmişliği durumunu daha kapsamlı bir çerçevede ele almak amacıyla; Kaynakların Korunması, Sosyal Bilişsel, Varoluşçu, Talep-Kaynaklar ve Gelişimsel Süreç Teorisi ile desteklenmiştir. Yöntem: Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, kesitsel ilişkisel tarama modeline dayanmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu, Diyarbakır ilinde MEB'e bağlı okullarda öğrenim gören 5. Sınıf (n = 269), 6. sınıf (n = 278), 7.sınıf (n = 256) ve 8. sınıf (n = 225) öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Okul Tükenmişliği Ölçeği, Akademik Beklentilere İlişkin Stres Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Okula Aidiyet Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır.Verilerin analizinde SPSS (v.23) programı kullanılmış olup, aracılık ve durumsal aracılık rolüne ilişkin verilerin analizinde IBM AMOS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda akademik beklentilere ilişkin stres, algılanan sosyal destek, okula aidiyet ve okul tükenmişliği arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Ayrıca akademik beklentilere ilişkin stres ile okul tükenmişliği arasındaki ilişkide algılanan sosyal destek ve okula aidiyetin aracılık rollerinin olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonucunda okula aidiyet ve algılanan sosyal desteğin, okul tükenmişliğini azaltmada etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğrencilerin okul tükenmişlik düzeylerinin araştırma kapsamında ele alınan demografik değişkenlere göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Sınıf düzeyine göre 8. Sınıf öğrencilerinin ve cinsiyete göre kız öğrencilerinin daha fazla akademik stres ve okul tükenmişliği yaşadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, akademik stres, okul tükenmişliği, sosyal destek ve okula aidiyetin psikolojik, akademik ve davranışsal etkilerin yönetilmesine yönelik bireysel, kurumsal ve politika düzeyinde stratejiler ile disiplinlerarası iş birlikleri ve gelecekteki araştırma yönelimlerini kapsayan öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the mediating roles of perceived social support and school belonging in the relationship between academic expectations–related stress and school burnout among middle school students. Additionally, the study aims to investigate whether middle school students' levels of school burnout differ according to demographic variables. In order to address school burnout within a more comprehensive framework, the study is theoretically grounded in Conservation of Resources Theory, Social Cognitive Theory, Existential Theory, the Job Demands–Resources Model, and Developmental Process Theory. Method: This research, which aims to determine the relationships between variables, is based on a cross-sectional correlational survey model. The sample group of the research consists of 5th grade (n = 269), 6th grade (n = 278), 7th grade (n = 256), and 8th grade (n = 225) students studying in schools affiliated with the Ministry of National Education in Diyarbakır province. Data were collected through the Personal Information Form, School Burnout Scale, Academic Expectation Stress Scale, Perceived Social Support Scale, and School Belonging Scale. SPSS (v.23) program was used for data analysis, and IBM AMOS 24.0 software package was used for the analysis of data related to mediation and situational mediation roles. Findings: The results of the study revealed significant relationships among academic expectations–related stress, perceived social support, school belonging, and school burnout. Furthermore, perceived social support and school belonging were found to have mediating roles in the relationship between academic expectations–related stress and school burnout. Conclusions: The findings indicate that perceived social support and school belonging play a significant role in reducing school burnout. In addition, students' levels of school burnout were found to differ according to the demographic variables examined in the study. Specifically, 8th-grade students and female students were found to experience higher levels of academic stress and school burnout. Based on the findings, recommendations are provided that include individual-, institutional-, and policy-level strategies aimed at managing the psychological, academic, and behavioral effects of academic stress, school burnout, perceived social support, and school belonging, as well as interdisciplinary collaborations and directions for future research.