Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Destekli Web 2.0 Araçları ile Matematik Öğretiminin 5.sınıf Geometrik Şekiller Ünitesinde Öğrencilerin Akademik Erişi ve Dijital Okuryazarlığına Etkisi
The Effect of Teaching Mathematics with Augmented Reality Technology-Supported Web 2.0 Tools on Students' Academic Achievement and Digital Literacy in the 5th Grade Geometric Shapes Unit
- Tez No: 1017402
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF HATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, artırılmış gerçeklik (AG) teknolojisi destekli ve Web 2.0 araçları ile zenginleştirilmiş öğretim sürecinin 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve dijital okuryazarlık düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Günümüzde eğitim ortamlarında teknolojinin etkin kullanımının önemi giderek artmakta olup, özellikle artırılmış gerçeklik ve Web 2.0 araçları öğrencilerin öğrenme süreçlerini destekleyen yenilikçi yaklaşımlar arasında yer almaktadır. Bu teknolojiler, öğrencilerin soyut kavramları somutlaştırmalarına yardımcı olmakta, öğrenmeyi daha etkileşimli ve kalıcı hale getirmekte ve öğrencilerin derse olan ilgilerini artırmaktadır. Bu doğrultuda, araştırmada söz konusu teknolojilerin öğretim sürecine entegrasyonunun öğrencilerin akademik başarıları ve dijital becerileri üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kapsamında, ön test–son test kontrol gruplu model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 2025–2026 eğitim öğretim yılında öğrenim gören toplam 62 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 30'u deney grubunda, 32'si ise kontrol grubunda yer almaktadır. Araştırma sürecinde deney grubuna artırılmış gerçeklik destekli Web 2.0 araçlarında hazırlanmış öğretim etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubunda öğretim süreci mevcut öğretim programına uygun olarak geleneksel yöntemlerle yürütülmüştür. Bu süreçte öğrencilerin öğrenme ortamına aktif katılım sağlamaları, dijital araçları etkin biçimde kullanmaları ve öğrenme sürecinde sorumluluk almaları teşvik edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Matematik Başarı Testi ile Pala (2019) tarafından geliştirilen Dijital Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma süreci toplam dört hafta sürmüş olup, uygulama öncesinde her iki gruba ön testler, uygulama sonrasında ise son testler uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde öncelikle normallik dağılımları incelenmiş ve verilerin normal dağılım gösterdiği durumlarda parametrik testlerden Bağımsız örneklem t-testi, normal dağılmadığı durumlarda parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ayrıca analiz sürecinde elde edilen bulguların güvenirliğini artırmak amacıyla uygun istatistiksel teknikler tercih edilmiş ve elde edilen sonuçlar dikkatle yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, uygulama öncesinde deney ve kontrol grupları arasında hem akademik başarı hem de dijital okuryazarlık düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. Bu durum, grupların başlangıç düzeylerinin birbirine denk olduğunu göstermektedir. Uygulama sonrasında ise deney grubunun akademik başarı düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca deney grubunun kendi içinde yapılan ön test–son test karşılaştırmalarında akademik başarı puanlarında anlamlı bir artış olduğu görülürken, kontrol grubunda anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Bu bulgular, teknoloji destekli öğretim uygulamalarının öğrencilerin öğrenme performanslarını artırmada etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Dijital okuryazarlık açısından değerlendirildiğinde, deney grubunda son test puanlarının ön test puanlarına göre anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir. Buna karşın kontrol grubunda dijital okuryazarlık düzeylerinde sınırlı bir artış gözlenmiş, ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu durum, öğrencilerin dijital araçları aktif olarak kullanmalarının dijital becerilerin gelişimi üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, artırılmış gerçeklik teknolojisi ve Web 2.0 araçları ile desteklenen öğretim sürecinin öğrencilerin akademik başarılarını ve dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, eğitim ortamlarında teknoloji entegrasyonunun yaygınlaştırılması gerektiğini ortaya koymakta ve gelecekte yapılacak çalışmalar için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of an instructional process supported by augmented reality technology and Web 2.0 tools on the academic achievement and digital literacy levels of fifth-grade students. With the increasing integration of technology into education, digital tools have become an important part of teaching and learning processes. In particular, augmented reality applications and Web 2.0 tools offer opportunities to make lessons more interactive, support active student participation, and help students better understand abstract concepts. In this context, the study focused on the impact of these technology-supported practices on students' academic achievement and digital literacy development. The study was designed as a quasi-experimental research using a pre-test–post-test control group model. The participants consisted of 62 fifth-grade students enrolled in the 2025–2026 academic year. Among them, 30 students were assigned to the experimental group and 32 students to the control group. The implementation process lasted four weeks. During this period, the experimental group received instruction through activities supported by augmented reality applications and Web 2.0 tools, while the control group continued with traditional teaching practices based on the existing curriculum. Data were collected using a Mathematics Achievement Test developed by the researcher and the Digital Literacy Scale developed by Pala (2019). Both groups completed the pre-tests before the implementation and the post-tests after the instructional process. Before conducting the analysis, the distribution of the data was examined to determine whether the assumptions of normality were met. For normally distributed data, the Independent Samples t-test was used, while the Mann–Whitney U test was preferred for data that did not meet the normality assumption. The findings showed that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of academic achievement and digital literacy before the implementation, indicating that the groups were similar at the beginning of the study. Following the implementation, the academic achievement scores of the experimental group showed a significant increase compared to the control group. In addition, the comparison of pre-test and post-test scores within the experimental group revealed a significant improvement, whereas no meaningful change was observed in the control group. A similar pattern was found in digital literacy scores. The experimental group demonstrated a statistically significant increase in post-test scores compared to the pre-test results. Although the control group also showed a slight improvement, this difference was not statistically significant. Based on these findings, it can be concluded that instructional practices supported by augmented reality technology and Web 2.0 tools have a positive effect on both academic achievement and digital literacy development among fifth-grade students.