Hz. Peygamber'in öğretmenlikle görevlendirdiği sahâbîler
The companions assigned by the Prophet Muhammad as teachers
- Tez No: 1017422
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAÜDDİN VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Hz. Peygamber'in sahabe içinden öğretmen olarak seçtiği ve kabiliyetleri doğrultusunda farklı alanlarda çeşitli şehirlere görevlendirdiği sahâbîlerin hayatları, ilmî birikimleri, eğitim süreçleri ele alınmaya çalışılmıştır. Sahâbîler Hz. Peygamber ile uzun süre bir arada bulunma fırsatına sahip oldukları için hem onun sözlü eğitiminden geçmiş hem de davranışlarını gözlemleyerek en ufak hareketini bile örnek almış ve hayatlarına uygulamışlardır. Bu doğrultuda söz konusu şahsiyetlerin her birisi Hz. Peygamber'in varisi, bilgiyle dolu muallimlerdir. Ancak aralarında bazıları vardır ki bir kısmı cahiliye döneminde edindiği yetenekleri ile bir kısmı da Hz. Peygamber'in eğitimiyle öne çıkarak bizzat Hz. Peygamber tarafından öğretmen olarak görevlendirilmiştir. Eğitim, sağlık ve din gibi çeşitli alanlarda görevlendirilen bu şahsiyetler, sahip oldukları bilgi ve deneyimleri doğrultusunda yeni öğretmen adaylarının yetişmesine imkân sağlamışlardır. Kur'an öğretiminden okuma-yazma eğitimine, sağlık alanındaki uygulamalardan toplumsal eğitime kadar sahâbîlerin farklı görevleri, İslam eğitim sistemi için güçlü bir örnek teşkil etmiştir. Bu yaklaşım, ashâbın hem öğrenen hem de öğreten fertler olarak toplumsal eğitimde merkezi bir rol üstlenmelerini sağlamış ve İslam eğitim tarihine kalıcı bir miras bırakmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, Hz. Peygamber, bir kişiye görev tayininde, özellikle öğretmen seçimi söz konusu olduğunda, öncelikle görevlendirilen kişinin ilgili alanda gerçekten bilgi sahibi olup olmadığına dikkat etmiştir. Görevlendirilen kişi, liyakat ve yeterlilik bakımından uygun bulunduğu takdirde, Hz. Peygamber tarafından öğretmen olarak atanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the lives, scholarly backgrounds, and educational processes of the Companions whom the Prophet Muhammad selected as teachers from among the Sahabah and appointed to various cities in accordance with their individual abilities and competencies. Since the Companions had the opportunity to spend a considerable amount of time in the presence of the Prophet, they not only received his direct verbal instruction but also closely observed his conduct, taking even his smallest actions as examples and implementing them in their own lives. In this respect, each Companion can be regarded as an inheritor of the Prophet and a knowledgeable instructor for subsequent generations. However, among them were certain individuals who distinguished themselves, some through skills acquired during the pre-Islamic period, and others through the education provided by the Prophet, and were personally appointed by him as teachers. These Companions, who were assigned to various fields such as education, healthcare, and religion, contributed to the training of new generations of educators in line with their knowledge and experience. From Qur'anic instruction to literacy education, and from medical practices to social education, the diverse roles undertaken by the Companions constituted a strong model for the Islamic educational system. This approach enabled the Companions to assume a central role in societal education as both learners and educators, leaving a lasting legacy in the history of Islamic education. According to the findings of this study, the Prophet Muhammad paid particular attention, when assigning duties, especially in the selection of teachers, to whether the individual truly possessed knowledge and competence in the relevant field. If the appointed person was deemed suitable in terms of merit and qualification, they were assigned as a teacher by the Prophet.