Farklı pediatrik ilaçların prefabrike zirkonyum kronların yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi üzerine etkilerinin in vitro değerlendirilmesi
The effects of various pediatric medications on the surface roughness and color stability of prefabricated zirconia crowns: An in vitro evaluation
  1. Tez No: 1017435
  2. Yazar: ELİF SERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuklarda sık kullanılan pediatrik ilaçların zamanla prefabrike zirkonyum kronların yüzey pürüzlülüğüne ve renk stabilitesine etkisini araştırmaktır. Bu sebeple bu çalışmada her grup için n=7 olmak üzere içerikleri birbirinden farklı altı ilaç grubu Augmentin, Calpol, Dolven, Ventolin, Polivit, Ferrosanol B ve kontrol grubu olarak ise Distile su kullanıldı. Yüzey pürüzlülüğü ölçümleri, temaslı ölçüm prensibiyle çalışan taşınabilir profilometre (accretech handysurf+, Tokyo Seimitsu, Japonya) kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, yüzey pürüzlülüğü Ra (µm) parametresi cinsinden değerlendirildi. Renk ölçümü için, CIE L*a*b* renk uzayında ölçüm yapabilen Vita Easyshade Advance cihazı kullanıldı. Prefabrike zirkonyum kronlar (Kids Zirconia Crown Shinhung Co., Ltd., Seoul, South Korea), Ventolin dışındaki ilaçlara ve kontrol grubuna 28 gün boyunca 12 saat arayla günde 2 kez ve 2 dk boyunca çalkalama (daldırma) suretiyle ve ventolin grubuna ise nebülizasyon yöntemi ile maruz bırakıldı. İlaç maruziyetinden önce ve maruziyet sonrası 7. gün, 14. gün, 28. gün olmak üzere prefabrike zirkonyum kronların yüzey pürüzlülüğü (Ra mikrometre) ve renk ölçümü (CIE L*a*b* renk uzayında) kaydedildi. Yüzey morfolojisindeki değişimlerin değerlendirilmesinde SEM ve AFM analizlerinden niteliksel destekleyici yöntemler olarak yararlanıldı. Yirmi sekizinci gün sonunda en yüksek yüzey pürüzlülüğü artışı Calpol grubunda görüldü. Bu durumu sırasıyla; Polivit, Ferrosanol B, Ventolin, Dolven ve Distile su grubu takip etti. Genel olarak pediatrik ilaç maruziyeti sonrası prefabrike zirkonyum kronların yüzey pürüzlülüğü değerlerinde zamanla artış gözlenmiştir. Renk parametreleri açısından zamana bağlı renk değişimi (ΔE) açısından 28. gün sonunda gruplar arasında anlamlı fark bulundu (p=0,007). Ferrosanol B grubunun renk değişimi Distile su grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p=0,002). Korelasyon analizinde ise belirli zaman noktalarında yüzey pürüzlülüğü arttıkça renk değişiminin de arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of commonly used pediatric medications on the surface roughness and color stability of prefabricated zirconia crowns over time. For this purpose, six groups of medications with different compositions Augmentin, Calpol, Dolven, Ventolin, Polivit, and Ferrosanol B were used, with n=7 for each group, and distilled water was used as the control group. Surface roughness measurements were performed using a portable profilometer (Accretech Handysurf+, Tokyo Seimitsu, Japan) operating on the contact measurement principle, and surface roughness was evaluated in terms of the Ra (µm) parameter. For color measurement, the Vita Easyshade Advance device, capable of measuring in the CIE L*a*b* color space, was used. Prefabricated zirconia crowns (Kids Zirconia Crown, Shinhung Co., Ltd., Seoul, South Korea) were exposed to medications other than Ventolin and to the control group for 28 days, twice daily at 12-hour intervals, via agitation (immersion) for 2 minutes; the Ventolin group was exposed via nebulization. The surface roughness (Ra in micrometers) and color measurements (in the CIE L*a*b* color space) of the prefabricated zirconia crowns were recorded before drug exposure and on days 7, 14, and 28 after exposure. Scanning electron microscopy and AFM analyses were used as qualitative supporting methods in the evaluation of changes in surface morphology. At the end of the 28th day, the greatest increase in surface roughness was observed in the Calpol group. This was followed, in order, by the Polivit, Ferrosanol B, Ventolin, Dolven, and distilled water groups. Overall, an increase in surface roughness values of prefabricated zirconia crowns was observed over time following exposure to pediatric medications. In terms of color parameters, a significant difference was found between the groups regarding time-dependent color change (ΔE) at the end of the 28th day (p=0.007). The color change in the Ferrosanol B group was found to be significantly higher than that in the Distilled Water group (p=0.002). In the correlation analysis, it was observed that as surface roughness increased at specific time points, color change also increase.