Görme engelli müzik öğretmenlerinin kullandıkları öğretim yöntem ve materyallerin incelenmesi
An examination of the teaching methods and materials used by visually impaired music teachers
- Tez No: 1017441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE NİL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, görme engelli müzik öğretmenlerinin ortaokul müzik dersi konularının öğretiminde kullandıkları öğretim yöntemleri ve materyalleri belirlemek ve bu yöntemler ile materyallerin öğretim sürecindeki kullanım biçimlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını farklı illerde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul düzeyinde gören bireyler ile çalışan görme engelli beş müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları görme engelli müzik öğretmenlerinin öğretim süreçlerinde ağırlıklı olarak anlatım, gösterip yaptırma ve soru-cevap gibi öğretim yöntemlerini kullandıklarını ortaya koymaktadır. Bu yöntemlerin, öğrencilerin derse katılımını destekleyecek biçimde işitsel ve uygulamaya dayalı olarak uyarlanarak kullanıldığı belirlenmiştir. Materyal kullanımında ise öğretmenlerin Braille notasyon sistemleri, ses kayıtları, dijital uygulamalar ve çeşitli teknolojik araçlardan yararlandıkları; bu materyalleri erişilebilirlik doğrultusunda uyarladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the instructional methods and materials employed by visually impaired music teachers in teaching middle school music subjects and to examine the ways in which these methods and materials are implemented throughout the teaching process. The study was conducted using a case study design, one of the qualitative research methods. The participants of the study consist of five visually impaired music teachers working with sighted students at the middle school level in schools affiliated with the Ministry of National Education in different provinces. The data of the study were collected through interviews using a semi-structured interview form developed by the researcher. The data of the study were analyzed using the content analysis method. The findings of the study reveal that visually impaired music teachers predominantly use teaching methods such as lecture, demonstration, and question-answer in their teaching processes. It was determined that these methods are adapted and used in an auditory and practice-based manner to support students' participation in the lesson. In terms of material use, it was observed that teachers make use of Braille notation systems, audio recordings, digital applications, and various technological tools; and adapt existing materials in line with accessibility.