Ne eğitimde ne istihdamda ne de yetiştirmede (NEİY) olan gençlerde karamsar gelecek ile algılanan yük olma arasındaki ilişkide umut ve psikolojik dayanıklılığın aracılık rolü
The mediating roles of hope and psychological resilience in the relationship between a pessimistic future outlook and perceived burdensomeness among young people not in education, employment, or training (NEET)
  1. Tez No: 1017455
  2. Yazar: EMRE ŞENOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH MÜCAHİT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Ne eğitimde ne istihdamda ne de yetiştirmede olan gençler; ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan çeşitli risk faktörleriyle karşı karşıya kalan önemli bir grubu oluşturmaktadır. Özellikle geleceğe ilişkin olumsuz beklentiler ve bireyin kendisini çevresine yük olarak algılaması ruh sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu araştırmada, ne eğitimde ne istihdamda ne de yetiştirmede olan gençlerde karamsar gelecek ile algılanan yük olma arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu ilişkide umut ile psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Katılımcıları, ne eğitimde ne istihdamda ne de yetiştirmede olan 401 genç oluşturmaktadır. Katılımcıların 216'sı (%53,9) kadın, 185'i (%46,1) erkektir. Yaşları 18 ile 29 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 22,33 (SS = 2,66) olarak hesaplanmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Karamsar Gelecek Ölçeği, Kişilerarası İhtiyaçlar Anketi Algılanan Yük Olma Alt Boyutu, Sürekli Umut Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi ve paralel aracılık analizi kullanılmıştır. Bulgular, karamsar gelecek ile algılanan yük olma arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Kurulan paralel aracılık modelinin algılanan yük olmadaki varyansın %43,4'ünü açıkladığı belirlenmiştir (R²= .434). Ayrıca karamsar gelecek düzeyi arttıkça umut ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin azaldığı bulunmuştur. Paralel aracılık analizi sonuçları, umut ve psikolojik sağlamlığın karamsar gelecek ile algılanan yük olma arasındaki ilişkide anlamlı aracı role sahip olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, ne eğitimde ne istihdamda ne de yetiştirmede olan gençlerin psikolojik iyi oluşlarının anlaşılmasında umut ve psikolojik sağlamlığın önemli koruyucu kaynaklar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Young people who are neither in education, employment, nor training are exposed to various economic, social, and psychological risk factors. Negative expectations about the future and perceiving oneself as a burden to others may adversely affect mental health. Therefore, this study aimed to examine the relationship between a pessimistic future outlook and perceived burdensomeness among these young people and to investigate the mediating roles of hope and psychological resilience. The study was conducted using a correlational survey design. The participants consisted of 401 young people who were neither in education, employment, nor training. Of the participants, 216 (53.9%) were female and 185 (46.1%) were male. Their ages ranged from 18 to 29 years, with a mean age of 22.33 (SD = 2.66). Data were collected using the Personal Information Form, the Dark Future Scale, the Perceived Burdensomeness Subscale of the Interpersonal Needs Questionnaire, the Dispositional Hope Scale, and the Brief Resilience Scale. Pearson correlation and parallel mediation analyses were conducted. The findings revealed a significant positive relationship between a pessimistic future outlook and perceived burdensomeness. The parallel mediation model explained 43.4% of the variance in perceived burdensomeness (R² = .434). In addition, higher levels of pessimistic future outlook were associated with lower levels of hope and psychological resilience. Hope and psychological resilience significantly mediated the relationship between a pessimistic future outlook and perceived burdensomeness. These findings underscore the importance of hope and psychological resilience as protective psychological resources among young people who are neither in education, employment, nor training.