NEET grubunda yer alan genç işsizlerin işsizlik nedenlerine ilişkin nitel bir araştırma: Kastamonu Üniversitesi örneği
A qualitative research on the reasons of unemployment of youth unemployed in the NEET group: The case of Kastamonu University
  1. Tez No: 786109
  2. Yazar: RUMEYSA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma, genç işsizlikte en büyük paya sahip olan NEET (Ne eğitimde, ne istihdamda ne de yetiştirmede) grubunu içermektedir. Yürütülen araştırmanın amacı genç üniversite mezunlarına yönelik onların işsizlik algılarını, beklentilerini karşılaştıkları engeller anlaşılmaya çalışılmaktadır. Genç işsizliği bütün dünyayı etkileyen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde görülmekle birlikte gelişmiş ülkelerde bile bu durum söz konusudur. Kişisel bir problem gibi gözükürken aslında üniversite mezunlarının veya eğitimde, istihdamda veya mesleki yetiştirmede olmayan kişilerin sayısının çoğunluğu Türkiye için sorun teşkil etmektedir. Ekonomik olarak bu kişilerin geçimlerini sağlaması, yüksekeğitim gördükleri için kazandıkları yetkinlikler ve çeşitli beceriler kullanılamamaktadır. Beşeri ve sosyal sermaye olarak kayıp olmaktadır. Ekonomik olarak ise bir maliyet oluşturmaktadır. Kişilerin işgücüne dahil olamaması sosyal olarak izolasyona sebep olmaktadır. Kişileri ekonomik olarak etkilediği kadar psikolojik olarak da etkilemektedir. Araştırma Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapsamında mezun olan kişiler temel alınarak yazılmıştır. Kartopu yöntemi kullanılarak kişilere ulaşılmıştır. Yapılan görüşmeler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yürütülmüştür. Elde edilen veriler nitel analiz yöntemi sayılan MAXQDA paket programı kullanılarak içerik analizi ve frekans analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler sık kullanılan kelimelere göre temalaştırılarak katılımcıların söylemleri eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study includes NEET (not in education, employment, or training) groups that have the largest share in youth unemployment. The study conducted research on university undergraduates and their perception of unemployment, their expectations and the obstacles they are facing. Youth unemployment is a problem that affects the whole world. Although it is commonly seen in developing countries, it is also a case even in developed countries. While it seems like an individual problem, the majority of university graduates or people who are not in education, employment or vocational training pose a problem for Turkey. Economically, these people cannot make a living, the competencies and various skills they have gained due to higher education cannot be used. It is lost as human and social capital. Economically, it creates a cost. The inability of people to be included in the workforce causes social isolation. It affects people psychologically as well as economically. The research was written on the basis of people who graduated within the scope of Kastamonu University Faculty of Economics and Administrative Sciences. Persons were reached using the snowball method. The interviews were conducted using a semi-structured interview form. Content analysis and frequency analysis were carried out using the MAXQDA package program, which is considered a qualitative analysis method. The data obtained were thematized according to the frequently used words and the discourses of the participants were added.