II. Meşrutiyet Döneminde Osmanlı Donanması: Politika, Modernizasyon, Harp Tecrübesi (1908-1918)
The Ottoman Navy in the Second Constitutional Era: Policy, Modernization and War Experience (1908-1918)
- Tez No: 1017460
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN KOCAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
Özet
II. Meşrutiyet dönemi, Osmanlı Devleti'nin değişen jeopolitik dengeler ve hızlanan deniz silahlanma yarışı karşısında deniz gücünün yeniden tanımlandığı kritik bir dönemi temsil etmektedir. Bu dönemde donanma, modernleşmenin ve devletin gücünü ve etkinliğini gösteren bir unsur hâline gelmiştir. Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin söz konusu dönemde tutarlı bir deniz stratejisine sahip olup olmadığını sorgulamakta ve değişen tehdit algıları, karar alma süreçleri ve modernleşme çabaları doğrultusunda donanmanın nasıl şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, döneme ait birincil nitelikteki çeşitli kaynakların analitik değerlendirilmesi üzerine inşa edilmiştir. Elde edilen bulgular, donanmanın önemine yönelik güçlü bir farkındalık oluşmasına rağmen, bu farkındalığın mali yetersizlik, kurumsal istikrarsızlık, sık değişen yönetimler ve eşzamanlı bölgesel tehditler nedeniyle tutarlı ve uygulanabilir bir doktrine dönüşmediğini göstermektedir. Özellikle Bahriye Nezareti'ndeki sık yönetim değişikliği ve bölgesel silahlanma yarışının dayattığı tepkisel savaş gemisi alımları, hazırlanan bahriye inşaat programlarının uygulanmasını güçleştirmiştir. Donanma Cemiyeti'nin desteğiyle sağlanan geniş halk desteği ve İngiliz müşavir subaylarının rehberliğine rağmen stratejik bütünlüğün sağlanamaması donanmanın beklenen operasyonel etkinliğe ulaşmasını engellemiştir. Nitekim II. Meşrutiyet dönemi, uygulanmış bir deniz doktrininden ziyade, bölgesel tehditler ve iç siyasi çalkantılar arasında şekillenen, çok yönlü ancak sonuçsuz bir stratejik arayış süreci olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Second Constitutional Era represents a critical period in which the Ottoman State's naval power was redefined in the face of changing geopolitical balances and an accelerating naval arms race. During this period, the fleet became not merely a military element, but also an instrument of modernization and a marker of the state's strength and capacity. This study questions whether the Ottoman State possessed a coherent naval strategy during the period in question and aims to reveal how the navy was shaped in line with changing threat perceptions, decision-making processes, and modernization efforts. The research is built upon the analytical evaluation of various primary sources belonging to the period. The findings indicate that although a strong awareness of the importance of the navy emerged, this awareness did not develop into a coherent and applicable doctrine due to financial inadequacy, institutional instability, frequently changing administrations, and simultaneous regional threats. In particular, frequent changes in the administration of the Ministry of the Navy and the reactive procurement of warships imposed by the regional arms race made it difficult to implement the prepared naval construction programs. Despite the broad public support provided through the assistance of the Navy League and the guidance of British advisory officers, the failure to achieve strategic coherence prevented the navy from reaching the expected level of operational effectiveness. Indeed, the Second Constitutional Era has been identified not as a period of an implemented naval doctrine, but rather as a multifaceted yet inconclusive process of strategic search shaped amid regional threats and domestic political turmoil.