Örgütlerde dahili (iç) girişimcilik kültürünün tesisine yönelik örgüt kültürü tasarımı
The Organization culture design oriented to development of internal intrapreneurship culture in organizations
  1. Tez No: 101751
  2. Yazar: SERHAT SOYŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ÖRGÜTLERDE DAHİLİ (İÇ) GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜNÜN TESİSİNE YÖNELİK ÖRGÜT KÜLTÜRÜ TASARIMI Serhat SOYŞEKERCİ İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs,2001 Danışman: Prof. Dr. Ali AKDEMİR Doğa, toplum ve düşüncenin evrimiyle yaşanan hızlı dönüşümler,21 Yüzyıl paradigmalarına ilişkin kavramların güncellerime zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Bu kavramlardan birisi de girişimci örgütlerin büyümeleriyle birlikte, kontrol sistemleri ve bürokratik prosedürlerinin yeniden tarif edilebilme gerçeğidir. Küçük bir üretim tesisinden,global bir ağ' a sahip köklü bir şirkete; hizmet işletmelerinden, sivil ve askeri alanlardaki kamu yönetimlerine kadar her alanda amaca yönlenmiş ve yönlendirilmiş birey ve grupların sürekli yenilenen nitelik dönüşümlerine ihtiyaç vardır. Bu nedenle, yenihğe,buluşçuluğa,icatlara ve farklılığa yönelik bir örgüt kültürü yaratılarak,bireyleri cesaretlendirici yöntemler geliştirmek bu ihtiyaca önemli bir ikâme oluşturacaktır. Dolayısıyla, yeniliğin örgüt içinde gerçekleştirilmesiyle iç girişimcilik ortamı sağlanacaktır. Tıpkı iç girişimciler gibi“kronik yeniliğin”bir başka öncüsü olan fikir şampiyonları da yenilik yaratmaya yöneltilen bireyleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada,mevcut örgüt kültüründen, ideal olana; girişimcilikten iç girişimciliğe; aşırı analitik alanlardan, aşın olmayan ön sezilere dayalı nitelikler vurgulanmıştır Kuşkusuz bu yaklaşım,rasyonelliğin verimlilik kriterleri ile tasarımın sanatsal motifleri arasında bir sentezin zorunluluğudur. Çalışmada da sıklıkla vurgulanan“öz”, bu yaklaşıma dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
iii MASTERS THESIS ABSTRACT THE ORGANIZATION CULTURE DESIGN ORIENTED TO DEVELOPMENT OF INTERNAL INTRAPRENEURSHİP CULTURE IN ORGANIZATIONS Serhat SOYŞEKERCİ Business Keyscience Deparrtment Afyon Kocatepe University Social Science Institute May 2001 Consultant: Prof. Dr. Ali AKDEMİR The quick transformations existing of the evolution of the nature,society and idea put forward the obligation of the concepts that are relevant to the 21st century paradigms. On of these concepts is the reality of redefining control systems and bureaucratic procedures together with the growth of the entrepreneurial organizations. There is a need for continuously renewing status transformation of individuals and groups that are oriented to goals in every areas (from a small production plant to an established firm possessing a global network; from service enterprises to both civilian and military public administrations). For this reason,developing methods that are encouraging individuals by creating an organization culture that is devoted to innovation,discovery,invention and variation will create an important substitution for this need. Consequently,the environment for intrapreneurship will be obtained with the realizing of innovation in organization. The idea champions-like the intrapreneurs- are another pioneers of the“chronicle innovation”and constitute the individuals oriented to create innovation. In this study,the qualities that are leaning against the current organizational cultures and the ideal, the entrepreneurship and the intrapreneurship,the extremely analytical areas and the presentiments are emphasized. Of course, this approach is the obligation of the synthesis between the efficiency criterion of rationality and the artistic patterns of imagination. The world“core”that is emphasized frequently is based on this approach.