Makedonya Cumhuriyeti'nin dış politikası (1991-2019): Liberal kurumsalcılık açısından bir inceleme
Foreign policy of the Republic of Macedonia (1991-2019): A study from the perspective of liberal institutionalism
  1. Tez No: 951804
  2. Yazar: İSRA CAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT CEMİL URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Makedonya Cumhuriyeti, 8 Eylül 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan ederek Yugoslavya'nın dağılma sürecinde uluslararası sistemde yeni bir aktör olarak yerini almıştır. 17 Kasım 1991 tarihinde kabul edilen anayasa, etnik gerilimlere ve çatışmalara sebep olmuş ve bu süreç sonunda 13 Temmuz 2001 tarihinde Ohrid Çerçeve Antlaşması imzalanmıştır. Ohrid Çerçeve Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi sonrasında gerçekleştirilen anayasal değişikliklerle ve sosyal, kültürel, idari ve diğer alanlarda yapılan reformlarla milliyet temelli çatışmalar sonlandırılmaya çalışılsa da gerilim devam etmiştir. Bu iç sorunlardan etkilenen dış politika; kuruluş yıllarından itibaren devletin egemenliğini sağlamlaştırma, uluslararası tanınırlığını pekiştirme ve bölgesel güvenliği temin etme hedefleri doğrultusunda şekillenmiştir. 2001 yılında yaşanan iç çatışma, dahili siyasetin yanı sıra dış politikada da güvenlik temelli yaklaşımların daha fazla öne çıkmasına neden olmuştur. Devletler arasındaki iş birliğini ve uluslararası düzenin önemini vurgulayan bir kuram olan Liberal Kurumsalcılık'ın ilkeleriyle de örtüşen bu dış politika çerçevesinde Makedonya Cumhuriyeti, özellikle Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme sürecine öncelik vermiş; Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve NATO gibi çok taraflı örgütlerle ilişkilerini güçlendirmeye yönelik çeşitli adımlar atmıştır. Ancak ülkenin ismi konusunda Yunanistan ile yaşadığı uzun süreli ihtilaf, dış politika alanında önemli bir engel teşkil etmiş ve uluslararası platformlardaki konumunu doğrudan etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Macedonia declared its independence on September 8, 1991 and took its place as a new actor in the international system during the dissolution of Yugoslavia. The constitution adopted on 17 November 1991 caused ethnic tensions and conflicts, and at the end of this process, the Ohrid Framework Agreement was signed on 13 July 2001. Although the constitutional changes and social, cultural, administrative and other reforms in the areas following the Ohrid Treaty attempted to end national conflicts, tensions continued. Foreign policy, influenced by these internal problems, has been shaped by the goals of strengthening the state's sovereignty, strengthening its international recognition and ensuring regional security since its founding years. The civil conflict in 2001 led to security-based approaches becoming more prominent in foreign policy as well as domestic policy. Within the framework of this foreign policy, which is also in line with Liberal Institutionalism, a theory that emphasizes cooperation between states and the importance of international order, Macedonia has given priority to the process of integration with Euro-Atlantic institutions in particular and has taken various steps to strengthen its relations with multilateral organizations such as the United Nations, the European Union and NATO. However, the long-term dispute with Greece regarding the country's name has constituted a significant obstacle in the field of foreign policy and has directly affected Macedonia's position in international platforms.