Kamu kurumu yöneticilerinin iç girişimcilik algısı: Bafra örneği
Internal entrepreneurship perception of public institution managers: The case of Bafra
  1. Tez No: 713325
  2. Yazar: FARUK GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde, girişimcilik fikrinin özel sektör örgütleri dışında kamu örgütleri için de değerli kılınmasıyla birlikte artan yaratıcı iş modelleri, yenilikçi hizmet sistemleri ve yüksek verim sağlayan üretim araçları sayesinde topluma sunulan kamu hizmeti daha verimli ve işlevsel hale gelmektedir. Bu bakımdan, kar amacı gütmeyen bir yapıya sahip kamu örgütlerinde girişimciliğin bir türü olan iç girişimcilik olgusunun işlevselliği, sunulan hizmetin toplumsal yarar ve verimliliği açısından daha önemli olmaktadır. Bu çalışmada, kamu kurumlarında görev yapan yöneticilerin iç girişimcilik algısının yönetici görüşleri alınarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Kamu kurumlarında girişimcilik faaliyetlerinin boyutu ve çalışan personelin iç girişimcilik faaliyetlerine dahil olup olmadığı yapılan literatür araştırmasıyla incelenmiştir. Bu anlamda kamu kurumlarında iç girişimcilik faaliyetlerinin kurum yöneticileri açısında nasıl algılandığına dair herhangi bir araştırma yapılmadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile literatürde görülen eksiklikler tamamlanarak kamu kurumlarında iç girişimciliğin yönetici görüşlerine göre değerlendirilmesi konusunda alan yazına katkı sağlanacaktır. Araştırma örneklemi, Samsun ili Bafra ilçesinde, yerel kamu idaresine bağlı kamu kurumlarında görevli yöneticiler olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomonolojik) desen kullanılmıştır. Toplam 25 farklı kamu kurumunda görev yapan 50 yönetici ile görüşmeler yapılarak araştırma verileri elde edilmiştir. Görüşme sorularına verilen yanıtlara göre, iç girişimcilik olgusunun önemini ve geliştirilmesi gerektiğini, personelin belirli şartlar çerçevesinde desteklendiğini katılımcılar vurgulasalar da kamu düzeninin alışılagelmiş katı kurallarının, hâlihazırda yürütülen işlerin yoğunluğunun, personelin bu konuda donanımsız olmasının, bürokratik sistemlerdeki çıkmazların ve yasal mevzuatla birebir örtüşmeyen süreçlerin iç girişimcilik faaliyetlerinin geliştirilmesi önünde büyük engeller oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the idea of entrepreneurship being valued for public organizations and private sector organizations, the public service offered to society becomes more efficient and functional thanks to the increasing creative business models, innovative service systems and high-efficiency production tools. In this respect, the functionality of intrapreneurship, a type of entrepreneurship in public organizations with a non-profit structure, is more critical in terms of the social benefit and efficiency of the service provided. This study aims to reveal the perception of intrapreneurship of the managers working in public institutions by taking the managers' views. The extent of entrepreneurial activities in public institutions and whether the working personnel are involved in intrapreneurship activities have been examined through literature research. In this sense, it has been observed that no research has been conducted on how corporate managers perceive intrapreneurship activities in public institutions. With this study, what will complete the deficiencies seen in the literature and a contribution will be made to the literature on the evaluation of intrapreneurship in public institutions according to the views of the managers. The research sample was limited to the administrators in the public institutions affiliated with the local public administration in the Bafra district of Samsun province. Phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used in the research. Research data were obtained by interviewing 50 managers working in 25 different public institutions. According to the answers given to the interview questions, although the participants emphasized the importance of the concept of intrapreneurship and that it should be developed, and that who supported the personnel under certain conditions, the traditional strict rules of public order, the intensity of the current work, the unequipped staff, the deadlocks in the bureaucratic systems and the processes that do not fully overlap with the legal legislation. It has been concluded that there are significant obstacles to developing its activities.