XX. yüzyılda Uşak kazası
  1. Tez No: 101752
  2. Yazar: ERDOĞAN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Araştırmamızın sahasını oluşturan Uşak'ın günümüzde; kuzeyinde Kütahya'nın Gediz ilçesi, güneyinde Sivaslı ve Ulubey ilçeleri, güneybatısında Eşme ilçesi, doğusunda Banaz ilçesi ile batısında Manisa'nın Selendi ve Kula ilçeleri bulunmaktadır. Uşak'ta yerleşme M.Ö. 4000 yılına kadar uzanmaktadır. Uşak sırasıyla; Hititler' in Frigleı' in, Lidyalılar' m, Persler' in, Makedonyalı Büyük İskender' in, Romalılar' m hakimiyetine girmiştir. Kavimler Göçünden sonra Roma' nın ikiye ayrılmasıyla, Doğu Roma sınırları içersinde kalmış ve M.S. 12. yüzyıla kadar bu durum devam etmiştir. Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan' m 1182' de Uluborlu ve daha sonra Kütahya civarını fethetmesiyle bölge Türk hakimiyetine girmiştir. 1390 lı yıllardan itibaren Osmanlı Beyliği hakimiyetine giren Uşak, 1953 yılına kadar Kütahya Vilayeti'nin bir kazası olarak kalmıştır. Tarihinde üç büyük yangın geçirmesi ve 1920Ill yılından 1922 yılına kadar Yunan işgaline ve mezalimine maruz kalmasına rağmen, kısa sürede ekonomik ve kültürel yönden yaptığı atılımlarla birçok il merkezine oranla, ileri derecede sanayileşme, kentleşme ve dışa açılımı gerçekleştirmiştir. Uşak'ın gerek verimli bir ova üzerine kurulması, gerek İç Anadolu ve Ege kıyılarını birbirine bağlayan önemli ticaret ve ulaştırma yollarının merkezinde bulunması, gerekse yöre insanının girişimci ruhu sonucunda canlı bir ekonomik yapı oluşturulmuştur. 1953 yılında il olması ve 1973' te kalkınmada öncelikli yö reler kapsamına alınmasıyla birlikte Türkiye'nin önemli sanayi şehirleri arasına girmiştir.
Özet (Çeviri)
The research area (the province of Uşak = present situation) is located (Found) among Gediz District (Kütahya, northern side), Sivaslı and Ulubey Countries (in northern side), Eşme district (in southwestern side), Banaz County (in eastern side), Selendi and Kula Countries (Manisa, in western side). The history of settlement goes back to B.C.4000 in Uşak. Respectively, Uşak was ruled by Hittite, Phrygian, Lydia, Persian, Alexander the Great of Ma cedonia and Rome Empire after major immigration movements of people in Europe, Rome empire war broken down two parts and Uşak became a part of Eastern Rome Empire until twentieth Century. The Sultan of Selçuk, Kılıçarslan II In 1182 conquered Uluboriu and Kütahya region so that Uşak began to be ruled by Turks. During 1390, Ottoman Beyliği began to rule Uşak as a district of Kütahya province until 1953. In its history, there were major fires and also this city was invaded between 1920-1922 by Greek army. Despite this two years Greek invasion and its catastrophe, Uşak in a short time recreated from its wounds and has become more industrialized city than many other province capitals not only is Uşak located in notice western Anatolian region, found in the center of central Anatolian and Aegean cross-roads as well as with the entre preneur people, the city has dynamic economy. In 1953, the city became the capital of newly established province of Uşak.