Yaratıcı drama yönteminin 5. sınıf canlıların yapısınayolculuk ünitesinde öğrencilerin kavramsal anlamalarına veiletişim becerilerine etkisi
The effect of the creative drama method on fifth-grade students conceptual understanding and communication skills in the journey through the structure of living organisms' unit
  1. Tez No: 1017528
  2. Yazar: BAŞAK ERŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA SALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 5. sınıf öğrencilerinin 'Canlıların Yapısına Yolculuk' ünitesini işlerken yaratıcı drama yönteminin kavramsal anlama ve iletişim becerileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Yöntem: Bu araştırmada, yakınsak paralel karma desen kullanılmıştır. Nicel aşamada öğrencilerin kavramsal anlama ve iletişim becerilerindeki değişim ölçülürken; nitel aşamada öğrencilerin yaratıcı drama sürecine ilişkin görüşleri toplanarak nicel bulgularla birlikte değerlendirilmiştir. Bu sayede her iki veri türünden elde edilen sonuçlar bir araya getirilerek yaratıcı drama yönteminin etkisi çok boyutlu biçimde ortaya konulmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Kırıkkale ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 45 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Yaratıcı drama yönteminin uygulanmasıyla öğrencilerin kavramsal anlama ve iletişim becerisi düzeylerindeki değişim ölçülmüştür. Öğrencilerin“Canlıların Yapısına Yolculuk”ünitesindeki kavramsal anlama düzeylerini belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise, öğrencilerin sürece ilişkin deneyim ve görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme formu, öğrencilerin yaratıcı drama sürecine yönelik algılarını, öğrenme süreçlerindeki katkılarını ve yaşadıkları deneyimleri ortaya koymak üzere hazırlanmıştır. Bulgular: Araştırmada, uygulama öncesi ve sonrası gerçekleştirilen ölçümler sonucunda, öğrencilerin kavramsal anlama ve iletişim becerilerine ilişkin puanlarında sınırlı düzeyde değişimler belirlenmiştir. Bulgular, kavramsal anlama açısından kısmi gelişmeler gözlenmesine rağmen, deney ve kontrol grupları arasında genel olarak istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmadığını ortaya koymaktadır. İletişim becerileri açısından ise uygulama sürecinin anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Sonuçlar: Bu araştırmada, fen bilimleri dersinde yaratıcı drama yöntemi ile Maarif Modeli doğrultusunda gerçekleştirilen öğretim süreçlerinin öğrencilerin kavramsal anlama ve iletişim becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuçlar, yaratıcı drama uygulamalarının öğrencilerin derse katılımını ve öğrenme sürecine yönelik ilgisini artırmasına rağmen, kavramsal anlama ve iletişim becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the effects of the creative drama method on conceptual understanding and communication skills while fifth-grade students are working on the 'Journey into the Structure of Living Things' unit. Method: This study employed a convergent parallel mixed-methods design. In the quantitative phase, changes in students' conceptual understanding and communication skills were measured, while in the qualitative phase, students' experiences related to the creative drama process were explored through in-depth inquiry. By integrating the findings obtained from both types of data, a holistic evaluation of the effects of creative drama was achieved. In the quantitative dimension of the study, a pre-test–post-test control group quasi-experimental design was used. The study group consisted of 45 fifth-grade students studying in a public middle school in Kırıkkale during the 2024–2025 academic year. To determine the effects of the creative drama method on students' conceptual understanding and communication skills, a conceptual understanding test developed by the researcher for the unit“Journey to the Structure of Living Things”and the“Communication Skills Scale”were used. In the qualitative dimension of the study, semi-structured interviews were conducted to determine students' experiences and views regarding the creative drama process. The interview form was prepared with the support of expert opinions in line with the objectives of the students' creative drama process, the learning areas addressed, and the intended learning outcomes. Findings: The study found that, based on measurements taken before and after the intervention, there were only limited changes in the students' scores relating to conceptual understanding and communication skills. The findings indicate that, although some progress was observed in terms of conceptual understanding, there was generally no statistically significant difference between the experimental and control groups. With regard to communication skills, it was determined that the intervention did not result in any significant difference. Conclusions: This study examined the effect of teaching processes conducted in science lessons using the creative drama method in line with the Maarif Model on students' conceptual understanding and communication skills. The results indicate that, although creative drama activities increased students' participation in the lesson and their interest in the learning process, they did not result in a statistically significant difference in conceptual understanding and communication skills.