Kapitalizmin yeni sömürü alanı olarak iklim değişikliği: kişisel karbon kotalarının eleştirisi
Climate change as capitalism's new frontier of exploitation: criticism of personal carbon quotas
  1. Tez No: 1017576
  2. Yazar: SENEM ÖZGİRGİN VARDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL FATİH TÜRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği bütün ulusların gündeminde yer alan en önemli küresel sorunlardan biridir. Bu nedenle insan faaliyetleri sonucunda atmosfere salınan sera gazı emisyonlarının azaltılması amacıyla çeşitli uluslararası anlaşmalar yapılmıştır. Ancak görülmektedir ki, iklim değişikliği doğal çevrenin kapitalizmin sürekli büyüme ve kâr maksimizasyonu amacıyla sınırsız üretim ve tüketim anlayışı çerçevesinde sürekli bir sömürüye maruz kalması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle iklim değişikliği ile mücadele esas olarak sistemde yapısal bir dönüşüme odaklanmalıdır. Ancak uluslararası anlaşmalarda da görüldüğü üzere iklim değişikliği ile küresel mücadele daha çok piyasa tarafından kabul edilen araçlar üzerine odaklanmaktadır. Fakat çeşitli uluslararası raporlarda da yer aldığı üzere mevcutta uygulanan mekanizmalar ve ülkelerin Paris Anlaşması kapsamında sunmuş oldukları ulusal katkı beyanları sıcaklıkları sınırlandırmak açısından yetersiz kalmaktadır. Bu durum bireylerin dahil olduğu iklim politikalarının sıcaklık hedeflerine ulaşmak amacıyla uygulamaya konma durumunu gündeme getirmektedir. Bu çalışmanın amacı da uzun vadede sıcaklıkları sınırlandırmak amacıyla önerilen kişisel karbon kotalarını kapitalist sistemin sömürü ilişkileri bağlamında incelemektir. Bu amaçla çalışmada teorik çerçevenin oluşturulması amacıyla literatür taraması yapılmış ve kişisel karbon kotalarına yönelik teoriler detaylı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, kişisel karbon kotaları bireylerin tüketim alışkanlıklarını değiştirmesinde etkili bir araç olarak görülse de mevcut sistemin işleyişi dikkate alındığında bu uygulama bireylerin hayatını denetim altına sokan bir sömürü aracı yaratabilir. Bu nedenle iklim değişikliği ile mücadeleye bireyler kişisel karbon kotaları ile dahil olacaksa bu politikanın sistemsel dönüşümü içeren kapsamlı bir iklim politikası olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change are one of the most important global problems on the agenda of all nations. For this reason, various international agreements have been made to reduce greenhouse gas emissions released into the atmosphere because of human activities. However, it is evident that climate change has emerged as a result of the continuous exploitation of the natural environment within the framework of capitalism's unlimited production and consumption approach for the purpose of continuous growth and profit maximization. Therefore, tackling climate change should primarily focus on structural changes to the system. However, as seen in international agreements, the global struggle against climate change focuses more on instruments accepted by the market. However, as noted in various international reports, the mechanisms currently in place and the nationally determined contributions submitted by countries under the Paris Agreement are insufficient to limit temperatures. This situation raises the issue of implementing climate policies involving individuals in order to achieve temperature targets. The aim of this study is to examine the proposed personal carbon quotas, intended to limit temperatures in the long term, within the context of the capitalist system's exploitative relationships. For this purpose, a literature review was conducted to establish the theoretical framework in the study and theories regarding personal carbon quotas were examined in detail. In conclusion, although personal carbon quotas are seen as an effective way to change people's consumption habits, given how the current system works, this approach could create a tool for exploitation that controls people's lives. Therefore, if people are involved in tackling climate change through personal carbon quotas, this policy must be part of a comprehensive climate policy that includes systemic change.