On the improved average distribution of the ternary divisor function in prime arithmetic progressions and the möbius function over beatty sequences
Asal aritmetik ilerlemelerde üçlü bölen fonksiyonunun geliştirilmiş ortalama dağılımı ve beatty dizileri boyunca möbius fonksiyonu
  1. Tez No: 1017592
  2. Yazar: MUHAMMET BORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUHTAR GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, aritmetik fonksiyonların dağılım problemlerini incelemektedir; odak noktası, aritmetik ilerlemelerde üçlü bölen fonksiyonu d₃(n) ve Beatty dizileri boyunca Möbius fonksiyonu μ(n)'dur. Üçlü bölen fonksiyonu d₃(n)'ün dağılım üsteli θ olsun deriz; eğer her ε > 0 için, beklenen asimptotik formül tüm modüller q ≤ x^(θ-ε) aralığında uniform olarak geçerli ise. Dirichlet L-fonksiyonları için Petrow-Young subkonveksite sınırını kullanarak, bu ortalamalı sonucu güçlendiriyor ve asal bir modül q için azaltılmış kalıntı sınıfları üzerinde ortalama aldığımızda dağılım üstelini 8/11 olarak elde ediyoruz. Ayrıca Beatty dizileri ℬ_{α,β} üzerinde aritmetik fonksiyonların toplamlarını inceliyoruz. Beatty dizileri boyunca μ(n) için aşikar olmayan bir sınır ispatlıyoruz: hemen hemen her α > 1 için bu toplamda anlamlı bir iptal elde ediyoruz ve ayrıca uygun Diophantine yaklaşım varsayımları altında sabit (α, β) parametreleri için de benzer tahminleri tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis studies distribution problems for arithmetic functions, focusing on the ternary divisor function d₃(n) in arithmetic progressions and the Möbius function μ(n) along Beatty sequences. We say that d₃(n) has exponent of distribution θ if, for every ε > 0, the expected asymptotic formula holds uniformly for all moduli q ≤ x^(θ-ε). Using the Petrow–Young subconvexity bound for Dirichlet L-functions, we strengthen this averaged result and obtain an exponent of distribution 8/11 when averaging over reduced residue classes modulo a prime modulus q. We investigate sums of arithmetic functions over Beatty sequences ℬ_{α,β}. We prove a nontrivial bound for μ(n) along Beatty sequences: for almost all α > 1, and we also discuss corresponding estimates for fixed parameters (α, β) under suitable Diophantine approximation hypotheses.