Karvakrol ve rosmarinik asitin DLD-1 kolon kanseri ve mezotelyoma hücrelerinde antikanser etkilerinin araştırılması
Investigation of the anticancer effects of carvacrol and rosmarinic acid in DLD-1 colon cancer and mesothelioma cells
- Tez No: 1017620
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AYAZ TÜYLÜ, PROF. DR. ERHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Karvakrol ve rosmarinik asit, birçok aromatik bitkide bulunan ve antioksidan, antiinflamatuvar ile antikanser özellikler gösteren doğal fenolik bileşiklerdir. Bu çalışmada, karvakrol, rosmarinik asit ve hedgehog sinyal yolunun inhibitörü siklopaminin kolon kanseri (DLD-1) ve malign mezotelyoma (SPC212) hücreleri üzerindeki sitotoksik ve moleküler etkileri; hücre canlılığı (MTT), membran hasarı (LDH), oksidatif stres (ROS), apoptoz (Annexin V/PI) ve apoptoz, MAPK ile hücre döngüsü ilişkili gen ekspresyonlarının qRT-PCR ile analizi yoluyla değerlendirilmiştir. Sonuçlar, üç bileşiğin de doza bağlı sitotoksisite oluşturduğunu göstermiştir. Karvakrol belirgin apoptotik etki gösterirken, rosmarinik asidin daha düzenleyici rol üstlendiği belirlenmiştir. Siklopaminin özellikle SPC212 hücrelerinde güçlü etki göstermesi hedgehog yolunun mezotelyoma biyolojisindeki önemini desteklemektedir. Artan ROS düzeyleri ve Bax/Bcl-2 oranındaki yükselme mitokondriyal apoptotik yolun aktivasyonunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, karvakrol, rosmarinik asit ve siklopaminin çoklu moleküler mekanizmalar üzerinden etkili olduğu ve özellikle kombinasyon halinde antikanser potansiyellerinin arttığı belirlenmiştir. Bu bulgular, doğal bileşik temelli yaklaşımların kanser tedavisine yönelik tamamlayıcı stratejiler geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Carvacrol and rosmarinic acid are natural phenolic compounds found in many aromatic plants and exhibit antioxidant, antiinflammatory, and anticancer properties. In this study, the cytotoxic and molecular effects of carvacrol, rosmarinic acid, and cyclopamine an inhibitor of the hedgehog signaling pathway on colon cancer (DLD-1) and malignant mesothelioma (SPC212) cells were evaluated by assessing cell viability (MTT), membrane damage (LDH), oxidative stress (ROS), apoptosis (Annexin V/PI), and the expression of apoptosis, MAPK, and cell cyclerelated genes using qRT-PCR The results demonstrated that all three compounds induced dosedependent cytotoxicity. Carvacrol exhibited a pronounced apoptotic effect, whereas rosmarinic acid appeared to play a more regulatory role. The strong effect of cyclopamine particularly in SPC212 cells supports the importance of the Hedgehog pathway in mesothelioma biology. Increased ROS levels and an elevated Bax/Bcl-2 ratio indicated activation of the mitochondrial apoptotic pathway. In conclusion, carvacrol, rosmarinic acid, and cyclopamine were found to exert their effects through multiple molecular mechanisms, and their anticancer potential was enhanced particularly when used in combination. These findings suggest that natural compound based approaches may contribute to the development of complementary strategies for cancer therapy.