Karvakrol ve rosmarinik asit uygulamalarının yara iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of carvacrol and rosmarinic acid applications on woundhealing
  1. Tez No: 848931
  2. Yazar: SEVİM KÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaralar, normal anatomik yapıda birbirini takip eden işlev kayıplarıyla oluşan doku bozulmalarıdır. Diyabetin komplikasyonlarından olan gecikmiş yara iyileşmesi sağlık sisteminde finansal bir yük oluşturmaktadır. Bu durum, kronik yaraları hedefleyen terapötik fenolik bileşiklere yönelimi arttırmıştır. Bu çalışmada, antioksidan aktivitesi bilinen Karvakrol ve Rosmarinik asitin kombine kullanımının diyabetik yaraların iyileşme sürecinde meydana gelen oksidatif olaylar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Streptozotosin indüklü 72 adet Wistar Albino erkek rat; kontrol grubu, tedavisiz grup, karbopol ile tedavi grubu, topikal tedavili ve intraperitoneal tedavili grup olarak 5 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu haricindeki tüm ratlarda punch biyopsi ile 6 adet tam kat eksizyonel yara oluşturulmuştur. Yara açıldıktan sonra ratlar, %2'lik karbopol 974P içeren karbopol jel ile topikal, Rosmarinik asit ve Karvakrol (10 mg/kg) içeren jel ile topikal ve Rosmarinik asit ve Karvakrol (10 mg/kg) ile intraperitoneal olarak tedavi edilmiştir. Ratların yara dokuları 3. ve 7. günlerde alınarak ötenazisi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen yara dokularında Nitrik oksit (NOx), Protein Karbonil (Pk), Askorbik asit (AA), Matriks Metalloproteinaz 2/9 (MMP-2/9) ve Kolajen parametrelerine bakılmıştır. Tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) seviyeleri serumda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wounds are tissue disruptions that occur with successive loss of functions in the normal anatomical structure. Delayed wound healing, a complication of diabetes, creates a financial burden on the healthcare system. This situation has been an increased interest in therapeutic phenolic compounds targeting chronic wounds. In this study, the effects of the combination of Carvacrol and Rosmarinic acid, known to have antioxidant activities, on oxidative events occurring during the healing process of diabetic wounds were investigated. 72 male Wistaralbino rats with streptozotocin-induced (STZ) diabetes were divided into five groups: control, untreated group, carbopol treated group, topical treated group and ıntraperitoneal treated group. In all rats except the control group, 6 full-thickness excisional wounds were created by punch biopsy. After the wound was opened, the rats were treated topically with carbopol gel containing 2% carbopol 974P, topically with gel containing Rosmarinic acid and Carvacrol (10 mg/kg), and intraperitoneally with Rosmarinic acid and Carvacrol (10 mg/kg). The wound tissues of the rats were taken on the 3rd and 7th days and euthanized. Nitric oxide (NOx), Protein Carbonyl (Pk), Ascorbic acid (AA), Matrix Metalloproteinase 2/9 (MMP-2/9) and Collagen parameters were examined in the obtained wound tissues. Tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) levels were evaluated in serum.