Beslenme ve metabolizmayı kontrol eden AgRP nöronlarının Alzheimer fare modelinde kognitif performansa etkisi
Effects of AgRP neurons controlling nutrition and metabolism on cognitive performance in Alzheimer's mouse model
- Tez No: 1017624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED İKBAL ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Alzheimer hastalığı, amiloid ve tau patolojilerinin yanı sıra metabolik bozukluklar ve merkezi enerji devrelerindeki işlev kaybı ile ilişkili çok boyutlu bir nörodejeneratif süreçtir. Bu tez çalışmasında, beslenme ve metabolizmanın merkezi düzenleyicilerinden biri olan AgRP nöronlarının Alzheimer fare modelinde bilişsel performans üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma üç aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, 5xFAD farelerinde alternatif gün orucu protokolünün yeni nesne tanıma ve radyal kollu labirent performansı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. İkinci aşamada, 5xFAD/AgRP-Cre çift transgenik farelerde AgRP nöronları hM3Dq-DREADD/CNO sistemiyle kronik olarak aktive edilmiş ve davranış testleri uygulanmıştır. Üçüncü aşamada ise akut kemogenetik aktivasyon sırasında dentat girus nöronal aktivitesi fiber fotometri ile izlenmiştir. Alzheimer-ADF grubunda çalışma belleği hatası 6,67±0,88, referans bellek hatası 10,67±0,33 ve toplam kol girişi 21,0±1,0 olarak saptanmış; ancak gruplar arası fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır. Kronik AgRP aktivasyonu sonrasında Alzheimer stimülasyon grubunda çalışma belleği hatası 6,2±2,1'den 0,2±0,2'ye, normalleştirilmiş hata oranı ise 0,55±0,07'den 0,05±0,05'e gerilemiştir. Yeni nesne tanıma testinde etkiler daha sınırlı kalırken, fiber fotometri kayıtlarında yeni nesneyle karşılaşma sırasında dentat girus GCaMP sinyalinde artış eğilimi gözlenmiştir. Bu bulgular, AgRP nöronlarının salt bir enerji homeostazı sensörü olmadığını; AH patolojisi bağlamında mekânsal belleği ve hipokampal devre aktivitesini modüle edebilen aktif bir nöral ağ bileşeni olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a multidimensional neurodegenerative process associated not only with amyloid and tau pathologies, but also with metabolic disturbances and dysfunction of central energy circuits. In this thesis, the effects of AgRP neurons, one of the central regulators of nutrition and metabolism, on cognitive performance were investigated in an Alzheimer's mouse model. The study was conducted in three stages. In the first stage, the effects of an alternate day fasting protocol on novel object recognition and radial arm maze performance were evaluated in 5xFAD mice. In the second stage, AgRP neurons were chronically activated in 5xFAD/AgRP-Cre double-transgenic mice using the hM3Dq-DREADD/CNO system, and behavioral tests were performed. In the third stage, dentate gyrus neuronal activity was monitored by fiber photometry during acute chemogenetic activation. In the Alzheimer-ADF group, working memory errors were 6.67±0.88, reference memory errors were 10.67±0.33, and total arm entries were 21.0±1.0; however, the differences between groups did not reach statistical significance. Following chronic AgRP activation, working memory errors in the Alzheimer stimulation group decreased from 6.2±2.1 to 0.2±0.2, while the normalized error ratio decreased from 0.55±0.07 to 0.05±0.05. The effects observed in the novel object recognition test were more limited, whereas fiber photometry recordings showed an increasing trend in dentate gyrus GCaMP signal during novel object encounter. These findings indicate that AgRP neurons are not merely sensors of energy homeostasis, but may represent active components of a neural network capable of modulating spatial memory and hippocampal circuit activity in the context of Alzheimer's disease pathology.