Dietitian monitoring in diabetic foot ulcers: A retrospective study
Diyabetik ayak ülserlerinde diyetisyen takibi: Retrospektif bir çalışma
  1. Tez No: 886945
  2. Yazar: BERK AYSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, diyabetik ayak ülseri tanısı konan hastalarda beslenme tedavisi ve takibinin etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bursa Medical Park Hastanesi Diyabetik Ayak Kliniği'ndeki 255 hastanın verileri analiz edilmiştir. Hastalar üç gruba ayrılmıştır: Metabolik bozuklukları olan ve diyetisyene yönlendirilen ve ziyaret eden 36 hastadan oluşan Grup 1; metabolik bozuklukları olan ve diyetisyene yönlendirilen ancak ziyaret etmeyen 47 hastadan oluşan Grup 2; ve metabolizması kontrol altında olan ve diyetisyeni ziyaret etmeyen 172 hastadan oluşan Grup 3. Grup 1'de diyetisyen ziyaret sıklığı en yüksek iki kez olmuştur. Grup 1'deki ortalama HbA1c seviyeleri %83 azalarak %9.7'den %8.1'e düşerken, Grup 2'de %78 azalarak %10.4'ten %8.2'ye düşmüştür. Grup 1'deki açlık kan şekeri (AKŞ) seviyeleri %70 azalarak 217 mg/dL'den 153 mg/dL'ye düşerken, Grup 2'de %57 azalarak 283 mg/dL'den 164 mg/dL'ye düşmüştür. Grup 1'de albumin seviyelerinde %76 artış gözlemlenirken, diğer gruplarda anlamlı bir değişiklik olmamıştır. Grup 1'de C-reaktif protein (CRP) seviyeleri önemli ölçüde azalırken, Grup 2'de değişiklik olmamıştır. Grup 3'ün tedavi sonrası verileri anlamlı sonuçlar için yetersiz kalmıştır. Çalışma, diyetisyene gitmenin metabolizma düzenlemesine, albumin seviyelerinin artmasına ve enfeksiyon kontrolüne olumlu katkı sağladığını sonucuna varmıştır. Ameliyat geçiren hastalar arasında diyetisyen ziyaret sıklığının yüksek olması, bu hastaların durumlarına daha ciddi yaklaştıklarını gösterebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the impact of nutritional therapy and follow-up on patients diagnosed with diabetic foot ulcers. Data from 255 patients at the Diabetic Foot Clinic of Bursa Medical Park Hospital were analyzed. Patients were divided into three groups: Group 1 (36 patients) with metabolic disorders referred to and visited a dietitian; Group 2 (47 patients) with metabolic disorders referred to but did not visit a dietitian; and Group 3 (172 patients) with controlled metabolism who did not visit a dietitian. In Group 1, the highest frequency of dietitian visits was twice. Mean HbA1c levels in Group 1 decreased from 9.7% to 8.1% (83% reduction), while in Group 2, it decreased from 10.4% to 8.2% (78% reduction). Fasting blood glucose (FBG) levels in Group 1 decreased from 217 mg/dL to 153 mg/dL (70% reduction), and in Group 2, from 283 mg/dL to 164 mg/dL (57% reduction). Group 1 showed a 76% increase in albumin levels, with no significant change in the other groups. CRP (C-reactive protein) levels significantly decreased in Group 1 but remained unchanged in Group 2. Post-treatment data for Group 3 were insufficient for significant results. The study concluded that visiting a dietitian positively contributed to metabolism regulation, increased albumin levels, and infection control in diabetic foot ulcer treatment. The higher frequency of dietitian visits among patients undergoing surgery may indicate their increased seriousness about their condition.