Düzenli fitness katılımcılarına uygulanan kuvvet antrenmanlarının bazı fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of strength training applied to regular fitness participants on certain physiological parameters
- Tez No: 1017635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TURĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı düzenli fitness katılımcılarına uygulanan kuvvet antrenmanlarının bazı fizyolojik parametreler üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma deneysel araştırma modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Zonguldak'ta bulunan özel bir spor merkezine düzenli olarak katılım sağlayan gönüllü düzenli fitness katılımcısı oluşturmaktadır. Çalışmada ön ve son test olmak üzere iki ölçüm alınmıştır. Katılımcılara herhangi bir diyet programı uygulanmamıştır. Katılımcıların kuvvet antrenmanlarına katılmayı ve çalışmayı etkileyecek ciddi rahatsızlıkları olup olmadığı sorularak rahatsızlığı bulunanlar çalışmaya dâhil edilmemiştir. Tüm katılımcıların ön testleri çalışmaya başlamadan önce, son testleri ise 8 hafta sonunda alınmıştır. Çalışma süresince tüm katılımcılardan normal yaşantılarına devam etmeleri ve egzersiz protokolü boyunca fazladan fiziksel aktivite yapmamaları istenmiştir. Katılımcıların antrenmanlara spor kıyafeti ile (şort, tişört, spor ayakkabısı vb.) katılmaları gerektiği bildirilmiştir. Katılımcıların yaş, boy ve kilo ölçümleri alınacak ve Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesi hastanesi biyokimya laboratuvarında ise biyokimyasal ölçümleri alınmıştır. Ön test, ve son testlerin günün aynı saatlerinde yapılmasına dikkat edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistik (ortalama, standart sapma) ve paired sample t test istatistiksel teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada ön test ve son test sonuçları arasındaki karşılaştırmaların tahminini sağlamak için etki büyüklükleri (Cohen'in d) hesaplanmıştır. Tüm testlerden elde edilen verilerde anlamlılık düzeyi“p<0.05”değeri dikkate alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, kuvvet antrenmanlarının katılımcıların fizyolojik parametreleri üzerinde pozitif yönde etkiler gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of strength training applied to regular fitness participants on certain physiological parameters. The study was conducted using an experimental research design. The sample consisted of volunteer regular fitness participants who attended a private fitness center in Zonguldak on a regular basis. Pre-test and post-test measurements were performed in the study. No dietary program was applied to the participants during the research period. Individuals with any medical condition that could affect participation in strength training were excluded from the study. All pre-test measurements were taken before the training program, and post-test measurements were conducted after an eight-week training period. Participants were instructed to maintain their normal daily routines and to refrain from engaging in any additional physical activity throughout the intervention period. They were also informed to attend the training sessions wearing appropriate sportswear (shorts, t-shirt, sports shoes, etc.). Anthropometric measurements including age, height, and body weight were recorded, while biochemical analyses were performed at the biochemistry laboratory of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. Pre- and post-test measurements were conducted at the same time of day to ensure consistency. Descriptive statistics (mean and standard deviation) and paired sample t-tests were used for data analysis. Effect sizes (Cohen's d) were calculated to determine the magnitude of differences between pre- and post-test values. A significance level of p < 0.05 was accepted for all statistical analyses. The findings of the study indicated that strength training had positive effects on the physiological parameters of the participants.