Kahramanmaraş ili üniversite hastanesinde takip ve tedavileri yapılan nöroonkolojik vakaların ayrıntılı retrospektif analizi
Detailed retrospective analysis of neuro-oncological cases followed and treated at a university hospital in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 1017634
  2. Yazar: OSMAN FATİH KARSANDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM ZAFER YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kraniyal nöroonkolojik lezyonların klinik, histopatolojik ve prognostik özellikleri geniş bir çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmada, üniversite hastanemizde cerrahi tedavi uygulanan beyin tümörü hastalarının özelliklerinin incelenmesi; COVID-19 pandemisi ile 6 Şubat 2023 depremlerinin tanı ve tedavi süreçlerine etkilerinin değerlendirilmesi ve klinikopatolojik değişkenlerin sağkalım üzerindeki prognostik değerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018-Mayıs 2025 tarihleri arasında beyin tümörü nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan 314 erişkin hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Demografik özellikler, tümör derecesi, histopatolojik alt tip, lokalizasyon, tedavi modaliteleri, primer veya metastatik tümör durumu ve nüks verileri kaydedildi. Kategorik değişkenler ki-kare veya Fisher kesin testiyle; sağkalım ise Kaplan-Meier yöntemi ve log-rank testiyle değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 158'i (%50,3) erkek, 156'sı (%49,7) kadındı. En sık glioblastom, derece 4 (n=87; %27,7) ve meningiom, derece 1 (n=66; %21,0) saptandı. Pandemi döneminde 138, deprem sonrası ilk 12 ayda 57 hasta opere edildi. Tedavide yalnız cerrahi (%46,5) ile cerrahiye ek kemoterapi ve radyoterapi (%42,4) en sık uygulanan yaklaşımlardı. Tedavi grupları arasında sağkalım açısından anlamlı fark saptandı (χ²=17,011; p=0,001). Sonuç: Tümör derecesi ve histopatolojik alt tip, sağkalımın değerlendirilmesinde temel prognostik değişkenlerdir. Doğru histopatolojik sınıflama; prognozun öngörülmesi, tedavi planlaması ve izlem stratejilerinin belirlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Doğal afetler ve pandemi gibi nadir görülen durumlarda nöroonkolojik vakaların görülme sıklıklarında, tanı ve tedavilerinde belirgin değişiklikler ortaya çıkabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Cranial neuro-oncological lesions show substantial clinical, histopathological, and prognostic heterogeneity. This study aimed to characterize patients who underwent surgery for brain tumors at our university hospital, assess the effects of the COVID-19 pandemic and the February 6, 2023 earthquakes on diagnostic and treatment processes, and investigate the prognostic value of clinicopathological variables for survival. Materials and Methods: A total of 314 adult patients who underwent surgery for brain tumors between January 2018 and May 2025 were retrospectively evaluated. Demographic characteristics, tumor grade, histopathological subtype, location, treatment modalities, primary or metastatic status, and recurrence data were recorded. Categorical variables were compared using the chi-square or Fisher exact test, and survival was evaluated using the Kaplan-Meier method and log-rank test. Results: Of the patients, 158 (50.3%) were male and 156 (49.7%) were female. The most common diagnoses were grade 4 glioblastoma (n=87; 27.7%) and grade 1 meningioma (n=66; 21.0%). During the pandemic, 138 patients underwent surgery; 57 patients underwent surgery during the first 12 months after the earthquakes. The most common treatment approaches were surgery alone (46.5%) and surgery combined with chemotherapy and radiotherapy (42.4%). Survival differed significantly among treatment groups (χ²=17.011; p=0.001). Conclusion: Tumor grade and histopathological subtype are key prognostic variables in survival assessment. Accurate histopathological classification is essential for prognostic assessment, treatment planning, and follow-up strategies. Extraordinary events, including natural disasters and rare pandemics, may lead to substantial changes in the incidence, diagnosis, and treatment of neuro-oncological cases.