Opera ve klasik Türk müziği ses icralarının şarkı endoskopisi ile karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of vocal performances in opera and classical Turkish music with singing endoscopy
- Tez No: 1017725
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER, PROF. DR. M. KÜRŞAT YELKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Müzik, Performing and Visual Arts, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; profesyonel klasik Türk müziği ve opera ses sanatçılarının icra sırasında oluşan glottik konfigürasyon özelliklerini belirlemek ve bu iki farklı vokal disiplini arasındaki benzerlik ve farklılıkları karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Araştırma, şarkı endoskopisi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, icra edilen müzik türünün fizyolojik yansımalarını inceleyen disiplinler arası bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 7 klasik Türk müziği ve 6 opera sanatçısı olmak üzere toplam 13 profesyonel ses icracısı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde katılımcılara fleksibl nazofaringoskop ile videolaringostroboskopi uygulanmış; katılımcılar kendi repertuvarlarından seçtikleri birer eser ile staccato ve legato ses egzersizlerini seslendirmişlerdir. Araştırma kapsamında elde edilen görsel ve işitsel kayıtlar, karekod aracılığıyla diğer araştırmacıların erişimine açık hale getirilmiştir. Elde edilen görüntüler, larengoloji alanında uzman üç kulak burun boğaz profesörü tarafından; anteroposterior laringeal yaklaşma, medial laringeal yaklaşma, faringeal genişlik, vertikal laringeal pozisyon ve vokal kord gerginliği kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; eser icralarında klasik Türk müziği icracılarının vertikal laringeal pozisyonunun, opera icracılarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p < 0,05). Elde edilen bulgular; icracıların glottik konfigürasyon özellikleri ile sahip oldukları yorum ve kültür özellikleri arasında bir ilişki olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the glottic configuration characteristics of professional classical Turkish music and opera vocalists during performance and to comparatively analyze the similarities and differences between these two distinct vocal disciplines. The research was conducted using the singing endoscopy method and is an interdisciplinary study that examines the physiological reflections of the performed music genres. The study group consists of a total of 13 professional vocal performers, comprising 7 classical Turkish music and 6 opera artists. During the data collection process, videolaryngostroboscopy with a flexible nasopharyngoscope was applied to the participants; they performed a piece chosen from their own repertoire along with staccato and legato vocal exercises. The visual and auditory recordings obtained within the scope of the research have been made accessible to other researchers via a quick response code. The obtained images were evaluated by three professors of Otorhinolaryngology specializing in laryngology based on the following criteria: anteroposterior laryngeal approximation, medial laryngeal approximation, pharyngeal width, vertical laryngeal position, and vocal fold tension. As a result of the research, it was determined that the vertical laryngeal position of classical Turkish music performers during their repertoire performances was statistically significantly higher than that of opera performers (p < 0,05). The findings indicate a relationship between the glottic configuration characteristics of the performers and their interpretative and cultural characteristics.