Çağdaş sanat eserlerinin paketlenmesi ve taşınması
Packaging and transportation of contemporary artworks
- Tez No: 1017740
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVRA ERTÜRK GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Güzel Sanatlar, Museology, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
Özet
Müze koleksiyonlarının paketlenmesi ve taşınması, eserlerin güvenliği, ödünç alma-verme ve süreli sergiler, sürekli koleksiyon sergisinin değişmesi, depo yönetimi gibi sebeplerle gerçekleşmektedir. Müzelerde paketleme ve taşıma konusu önleyici koruma, afet ve acil durum yönetimi ile risk yönetimi başlıkları altında değerlendirilmektedir. Savaşlar, afetler ve uluslararası sergilerin artmasıyla paketleme ve taşımayla ilgili çalışmalar da fazlalaşmış, ilkeler ve standartlar oluşturulmuştur. Sanat alanında yaşanan gelişmeler, malzeme çeşitliliğinin artması ve üretim biçimlerinin değişmesiyle çağdaş sanat eserlerinin paketlenmesi ve taşınmasına ilişkin farklı ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır. Tezin ana problemi; çağdaş sanat eserlerinde kullanılan malzemelerin, tekniklerin ve üretim biçimlerinin çeşitliliği sebebiyle paketleme ve taşıma sürecinde yaşanan zorluklardır. Bu çerçevede araştırmanın amacı; çağdaş sanat eserlerinin paketleme ve taşıma sürecine dair ihtiyaçları ve sorunları müzeler ve kültür-sanat kurumları özelinde tespit etmek ve çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmada literatür ve belge tarama kapsamında İstanbul ile Avrupa ve ABD'deki çağdaş sanat koleksiyonuna sahip müzeler, kültür-sanat kurumları incelenmiş, uzmanlarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada farklı malzeme ve üretim biçimleri sebebiyle çağdaş sanat eserlerinin paketleme ve taşınmasına dair ilke ve standartlarının oluşturulamayacağı tespit edilmiştir. Çağdaş sanat eserlerinin paketlenmesi ve taşınmasındaki zorluklar, yurt içinde belgelemedeki eksikler, maliyet ve gümrük süreci, yurt dışında ise esere özel paketleme ihtiyacı ve farklı hassasiyete sahip malzemelerin kullanılması yer aldığı belirlenmiştir. Çağdaş sanat eserlerinin paketleme ve taşıma sürecinin iş birliğini gerektiren bir çalışma olduğu, temel ilkeler haricinde her esere özel paketleme ve taşıma yapılmasının doğru olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The packaging and transportation of museum collections are carried out for purposes such as ensuring the safety of artworks, lending and borrowing, temporary exhibitions, changes in permanent displays, and storage management. In museums, packaging and transportation are evaluated within the frameworks of preventive conservation, disaster and emergency management, and risk management. With the increase in wars, disasters, and international exhibitions, studies on packaging and transportation have expanded, leading to the development of principles and standards. Developments in the field of art, the increasing diversity of materials, and changes in production methods have created new requirements for the packaging and transportation of contemporary artworks. The main problem of this thesis is the difficulties encountered in the packaging and transportation processes due to the diversity of materials, techniques, and production methods used in contemporary artworks. In this context, the aim of the study is to identify the needs and problems related to the packaging and transportation of contemporary artworks in museums and cultural institutions, and to propose solutions. The research methodology includes a literature and document review, an examination of museums and cultural institutions with contemporary art collections in Istanbul, Europe, and the United States, and interviews with experts. The findings indicate that, due to the diversity of materials and production methods, it is not possible to establish universal principles and standards for the packaging and transportation of contemporary artworks. Among the main challenges identified are deficiencies in documentation, costs, and customs procedures in Türkiye, while artwork-specific packaging requirements and materials with varying sensitivities are among the main challenges abroad. It is concluded that the packaging and transportation of contemporary artworks require collaboration and that, beyond general principles, customized packaging and transportation solutions should be developed for each individual artwork.