İlkokullarda odaklanma krizinin çok taraflı görüş ve deneyimlere dayalı incelenmesi
Examination of the focusing crisis in primary schools based on multilateral views and experiences
- Tez No: 1017739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE GÜL SÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilkokul öğrencilerinde yaşanan odaklanma krizini, Kültürel-Tarihsel Aktivite Teorisi (KTAT) bağlamında öğrenci aktivite sistemindeki yapısal çelişkilerin ve sistemik uyumsuzlukların bir yansıması olarak incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninin benimsendiği araştırmada veriler; üç farklı devlet ilkokulundaki 24 öğrenci, 10 öğretmen, 24 ebeveyn ve 4 yöneticiden oluşan toplam 62 kişilik çalışma grubundan, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve yapılandırılmış sınıf içi gözlemler yoluyla toplanmıştır. Elde edilen bulgular, aktivite sisteminin temel bileşenleri (özne, nesne, araçlar, kurallar, topluluk, iş bölümü) ekseninde tematik analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre odaklanma krizi, aktivite sisteminin işleyişini sekteye uğratan dört temel gerilim hattı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Araçsal düzeyde; dijital teknolojilerin“eğlence değeri”ile“eğitim değeri”arasındaki çatışmanın, öğrenciyi pasif bir izleyici konumuna ittiği ve araçların“pharmakon etkisi”potansiyeli taşıdığı görülmüştür. Fizyolojik ve kurumsal düzlemde; öğrencilerin uyku ve beslenme düzenleri ile okulun sabah erken saatlerdeki performans beklentisi ve zaman çizelgesi arasında, katılımcı ifadeleri ve sınıf içi gözlemlere dayalı olarak biyolojik bir asenkronizasyon olduğu anlaşılmıştır. Çevresel bağlamda; sınıf içi ve dışı gürültü ile görsel karmaşanın, öğrencinin bilişsel kapasitesini aşan bir yük oluşturduğu belirlenmiştir. Yönetimsel süreçlerde ise; okul ve aile arasında ortak bir“odaklanma kültürü”ve dili oluşturulamadığı için uygulanan stratejilerin işlevsiz kaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak odaklanma krizi; öğrencinin bireysel bir yetersizliği değil; dijital hız, çevresel uyaranlar ve endüstriyel okul yapısı arasındaki asenkronizasyondan kaynaklanan sistemik bir tasarım sorunu olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the focusing crisis experienced by primary school students as a reflection of structural contradictions and systemic mismatches within the student activity system in the context of Cultural-Historical Activity Theory (CHAT). Adopting the case study design, one of the qualitative research methods, data were collected from a study group of 62 participants, consisting of 24 students, 10 teachers, 24 parents, and 4 administrators across three different public primary schools, through semi-structured interviews and structured classroom observations. The obtained data were subjected to thematic analysis centered on the basic components of the activity system (subject, object, tools, rules, community, division of labor). According to the research findings, the focusing crisis concentrates on four main lines of tension that disrupt the functioning of the activity system. At the instrumental level; it was determined that the conflict between the“entertainment value”and“educational value”of digital technologies pushes the student into a passive viewer position and that the tools carry the potential for a“pharmakon effect.”On the physiological and institutional plane; based on observations and participant statements, a biological asynchronization was observed between students' sleep and nutritional patterns and the school's performance expectations and timeline in the early morning hours. In the environmental context; it was determined that indoor and outdoor noise, along with visual clutter, create a load exceeding the student's cognitive capacity. Regarding managerial processes; it was observed that the strategies implemented remained ineffective because a common“focusing culture”and language could not be established between the school and the family. Consequently, the focusing crisis is defined not as an individual inadequacy of the student, but as a systemic design problem stemming from the asynchronization between digital speed, environmental stimuli, and the industrial school structure.