60-72 aylık çocukların sayı hissinin geliştirilmesinde dijital oyunlaştırmanın etkisi
The effect of digital gamification on the development of number sense in 60–72-month-old children
  1. Tez No: 1017780
  2. Yazar: ŞENAY SİPAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, oyunlaştırma temelli matematik etkinliklerinin 60–72 aylık okul öncesi çocukların sayı duyusu düzeyleri ve problem çözme stratejileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, deney ve kontrol gruplu ön test–son test desenine dayalı nicel bir yaklaşım ile yürütülmüştür. Çocukların sayı duyusu performansı, Sayı Hissi Değerlendirme Aracı'nın toplam puanı ve alt alan puanları üzerinden değerlendirilmiş; ayrıca öykü problemleri ve sayı kombinasyonları alt alanlarında kaydedilen strateji kullanımları analiz edilmiştir. Veriler SPSS 25 ve jamovi yazılımlarıyla analiz edilmiş; grup karşılaştırmalarında uygun parametrik/parametrik olmayan testler, strateji sayıları için Poisson regresyon (GLM; IRR), strateji çeşitliliği için Mann–Whitney U ve strateji–performans ilişkisi için Spearman korelasyonu kullanılmıştır. Bulgular, deney grubunun hem ön testte hem son testte toplam sayı duyusu puanında kontrol grubundan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Deney grubunda ön testten son teste toplam puanda anlamlı artış gözlenirken, kontrol grubunda anlamlı değişim saptanmamıştır; ancak toplam puan için Grup×Zaman (difference-in-differences) etkileşimi anlamlı bulunmamıştır. Alt alan düzeyinde deney grubunda özellikle karşılaştırma, öykü problemleri ve sayı kombinasyonlarında anlamlı gelişim belirlenmiştir. Strateji analizleri, oyunlaştırma sürecinin strateji profilinde niteliksel bir farklılaşma ile ilişkili olduğunu; araçsız saymada artış ve parmak saymada azalış örüntüsünün öne çıktığını göstermiştir. Ayrıca deney grubunda strateji çeşitliliği anlamlı biçimde artmış ve gelişkin strateji oranı ile sayı duyusu toplam puanı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuçlar, oyunlaştırma temelli etkinliklerin sayı duyusunun bazı bileşenleri ile problem çözme süreç göstergelerini destekleyebileceğine işaret etmekle birlikte, başlangıç düzeyi farklılıkları dikkate alınarak bulguların bütüncül biçimde yorumlanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the extent to which gamification-based mathematics activities are associated with preschool children's number sense performance and problem-solving strategies. Using a quantitative pretest–posttest design with an experimental and a control group, the study focused on children aged 60–72 months. Number sense was assessed using the Number Sense Assessment Tool through a total score and domain-level scores; strategy use was additionally recorded in the story problems and number combinations domains. Data were analyzed with SPSS 25 and jamovi. Depending on distributional characteristics, appropriate parametric/nonparametric group comparisons were conducted; Poisson regression (GLM; IRR) was used for strategy counts, Mann–Whitney U tests for strategy diversity, and Spearman correlation for the association between advanced strategy use and total performance. Results indicated that the experimental group scored significantly higher than the control group on the total number sense score at both pretest and posttest. Within-group analyses showed a significant increase in the experimental group from pretest to posttest, whereas the control group showed no meaningful change; however, the Group×Time (difference-in-differences) interaction for the total score was not statistically significant. At the domain level, significant gains in the experimental group were observed particularly for comparison, story problems, and number combinations. Strategy analyses suggested a qualitative shift in the problem-solving profile, characterized by an increase in mental counting and a decrease in finger counting. Strategy diversity also increased significantly in the experimental group, and the proportion of advanced strategies was positively associated with the total number sense score. Overall, the findings suggest that gamification-based activities may support selected components of number sense and process-based indicators of problem solving, while highlighting the need for cautious interpretation given baseline differences between groups.