Optimal kuruluş yeri bağlamında Dinar Organize Sanayi Bölgesi'nde önerilen yatırım konuları
Suggested investment subjects in Dinar organized industrial area in the context of optimum establishment location
  1. Tez No: 101788
  2. Yazar: KENAN İLARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Organize Sanayi Bölgeleri optimal kuruluş yeri seçimi noktasında değerlendirilip, rasyonellik doğrultusunda önerilen yatırımlara yer verilmiştir. Birinci bölümde, sanayi işletmeleri açısından kuruluş yeri kavramı ve optimal kuruluş yeri ile ilgili bilgiler verilmiş olup; verimlilik, karlılık olgularına yönelik katkıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, kuruluş yeri seçiminin aşamalan, seçim sürecindeki ölçütler ile objektif ve sübjektif faktörler ve bunların değerlendirilmesindeki sayısal ve sayısal olmayan yöntemler belirtilmiştir. Kuruluş yeri seçiminde etkinlik sağlanabilmesi için bu yöntemlerin gerekliliği vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, Organize Sanayi Bölgesi kavramı 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgesi Kanunu bağlammda değerlendirilmiş, ilgili kanunda yer alan hükümlere yer verilerek kanunun uygulanması ve doldurduğu hukuki boşluklar ele alınmıştır. Yine bu bölümde, Organize Sanayi Bölgelerinin yatırımcılara sağladığı yararlar ile bu bölgelere yönelik devlet yardımları belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Dinar ilçesinin ekonomik, sosyal, coğrafi ve demografik verileri saptanarak bir profil ortaya konmuştur. Ayrıca, Dinar Organize Sanayi Bölgesine yönelik önerilen yatırımlar, potansiyeli değerlendirmeye yönelik ve talebi karşılamaya yönelik yatırımlar şeklinde ortaya konmuştur. Bu bölgeye önerilen yatırımların yapılabilirlikleri de belirtilmiş ve yatırımların bu yöreye çekilebilmesi için nelerin yapılması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this work, The Organized Industrial Area in Dinar has been evaluated in the point of optimal location choosing and given place to the suggested investments in the way of rationality. In the first chapter, from the aspects of industrial factories, information related to the concept of optimal location and the optimal location has been given and its contributions to productivity and profitability have been dwelled upon. In the second chapter, the steps for optimal location choosing, the criteria, objective and subjective factors and measurable and nonmeasurable methods for their evaluations in the choosing process have been stated. Necessity of these methods to provide efficiency in optimal location choosing has been emphasized. In the third chapter, the concept of the Organized Industrial Areas has been evaluated in terms the Law of the Organized Industrial Areas numbered 4562 rules related to the Law, the application of the Law and legal loophole filled has been given place to. Furthermore, in this chapter, facilities provided by the Organized Industrial Areas to the investors and investment incentives to these districts have been determined. In the fourth chapter, the economic, social, geographic and demographic data for Dinar county has been gathered and put forward a profile.Beside that, suggested investments in connection with Dinar Organized Industrial Area have been put forward as both the investments to utilize the potential and the investments to meet the demand. Feasibilities for suggested investments to this district have been stated and the things must be done to attract investmens to Dinar have been enumerated.