Seçilmiş matematiksel programlama tekniklerinin sermaye bütçelemesine uygulanması
- Tez No: 101790
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Gerçekleştirilen uygulama çalışmaları ile, yatırım projelerinin değerlendirilmesi aşamasında, kullanılan proje değerlendirme tekniklerinin, Denizli de faaliyetlerini sürdürmekte olan tekstil işletmelerinin büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. İşletmelerin yatırım projelerini gerçekleştirmek için hem bünyelerinde uzman kişiler bulundurmamaları, hem de bu hizmeti işletme dışından temine çalışmamaları, doğrusal ve tam sayılı gibi matematiksel programlama tekniklerinin bu işletmelerde kullanımnı olanaksız hale getirmektedir. Bu tekniklerin kullanımı, konusunda uzman elemana gereksinim duyduğu kadar, işletmelerin bilgisayar alt yapılarının da mükemmelleşmesini gerektirdiğinden, tekstil işletmelerinde kullanımı daha uzun yıllar alacağa benzemektedir. Lorie ve Savage tarafından 1955 yılında yani tam 46 yıl önce Amerika da hayata geçirilen bir tekniğin Türkiye de hala kabul görmüyor olması, gelişmiş ülkelere göre hâlâ az gelişmişlik sürecini yaşamakta olduğumuzun bir göstergesidir. Bu tez çalışması göstermektedir ki, yatırım projelerini değerlendirme teknikleri Denizli'de ki işletmelerce yeterince bilinmemektedir. Bu konuda işletmelerin bilgilendirilmesi, bu tekniklerin kullanımına teşvik edilmesi hem işletmelerin hem de dolayısıyla Türkiye'nin menfaatine olacaktır. Sonuç olarak, yatırım projelerinin değerlendirilmesi aşamasında matematiksel teknikler tek başına yeterlidir demiyoruz (“Hiçbir yatırım politikası yoktur ki, sevk ve idarenin yargı ve değerleme kudret ve yeteneğinden yararlanmasın ya da bunların yerine yalnızca matematik formüller kullansın”(Münch, 1957: 17)); ancak yöneticilerin kişisel deneyim ve bilgileri kesinlikle bu teknikler ile desteklenerek proje seçimine gidilir ise en iyi sonuca ulaşılabileceği tezini savunmaktayız.
Özet (Çeviri)
157 SUMMARY The applied study conducted in Denizli shows that, the project appraisal techniques that are employed in the evaluation stage of investment projects are not used by the majority of the textile companies operating in Denizli. That the companies having no experts in their organization or no attempt to provide out of the company expertise to realize investment projects makes ft impossible the use of or mathematical programming techniques such as linear and integer programming. The techniques are likely to be used for years as the companies should improve their software infrastructure much as the need of expertise in their field. That the technique, developed by Lorie and Savage in 1955 in USA is yet not to be accepted on Turkey, is the indicator of Turkey's being on the under development process with respect to developed countries. This thesis shows that the companies on Denizli albeit have an adequate grasp of the investment project evaluation techniques. The informing of the companies ever this issue will be benefical for the companies and for Turkey. As a consequence, it has not been claimed that the more mathematical techniques are sufficient in the appraisal stage of an investment project (there is no investment project that doesn't make use of the judgement of management and administration or employ solely mathematical formulas in lineu of these (Munch, 1957:17)), However, it has been claimed that the optimum result in project selection can be attained when the experience and knowledge of on management is definetely supported.