Türkiye'de incir ekonomisi
Fig economy in Turkey
  1. Tez No: 101791
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGÜN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
122 ÖZET“Türkiye'de İncir Ekonomisi”başlıklı bu çalışmada, Türkiye'de üretilen önemli tarımsal ürünlerden biri olan incirin ekonomi içindeki yeri ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, tarım sektöründe meydana gelen değişmelerin ve gelişmelerin incir üretimini nasıl ve ne yönde etkilediği gösterilmeye çalışılmış, ayrıca incirle ilgili projeksiyonlara yer verilmiştir. Çalışmanın temel hipotezi;“”Tarım sektörü, göreli öneminin azalmasına karşın, Türkiye ekonomisi içinde hala önemli bir paya sahiptir. İncir ürünün de Türkiye tarım sektörü içinde azımsanamayacak yeri vardır". Çalışmada materyal olarak öncelikle konu ile ilgili yapılmış çalışmalar incelenmiş, DİE ve çeşitli kuruluşların incir ile ilgili üretim miktarları ve fiyatları toplanmıştır. Yöntem olarak hipotez-gözlem-sıruflama-smama sıra düzeninde tümdengelim (dedüksiyon) yöntemi kullanılmıştır. Önce, genel olarak Türkiye ekonomisi ele alınmış, daha sonra taran sektörü incelenerek, tarımın Türkiye ekonomisi içindeki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Daha sonra, incirin ekonomi içindeki yeri ayrıntılı olarak verilmiştir. Bu aşamaya kadar makro boyuttan mikro boyuta geçilerek çözümlemeler yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, çalışmanın analiz kısmında geleceğe yönelik çıkarsamalar yapılmış, bu aşamada ise yardıma yöntem olarak tümevarım (indüksiyon) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın yapılmasında literatürde yer alan Türkçe ve Fransızca kaynaklardan; kitaplardan, makalelerden yararlanılmıştır. Araştırmanın sayısal verilerinin toplanmasında DİE, DPT, TCMB, İTB'nın hazırlamış olduğu istatistik ve raporlardan, ilgili birimlerin internet sayfalarından, Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü verilerinden ve ziraat mühendislerinin verdikleri bilgilerden yararlanılmıştır. Çalışma konusu, dokuz bölümden oluşmuştur. Birinci ve ikinci bölümlerde; giriş, materyal ve metot açıklandıktan sonra üçüncü bölümde ekonomik gelişme ve123 tarım başlığı altında, gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerin tanımlan ile genel özellikleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, tarımsal üretimin ve tarımsal ürünlerin özellikleri genel hatlarıyla ele alınmıştır. Beşinci bölümde, tarımın ekonomi içindeki yeri ve önemi başlığı altında, tarımın ekonomi içindeki payının neden önemli olduğu ve tarımın ekonomiye yaptığı katkılar ortaya konulmuştur. Altıncı bölümde, incirin ekonomi içerisindeki yerinin açıklanabilmesi amacıyla, dünyada ve Türkiye'de taze ve kuru incir üretimleri ve önümüzdeki on yılda gerçekleşmesi olası taze ve kuru incir üretim projeksiyonları verilmiştir. Yine aynı başlık altında taze ve kuru incir tüketimi, pazarlama kanalları, dışsatımı, fiyatlandırması ve istihdam konulan üzerinde durulmuştur. Yedinci bölümde, Türkiye'de uygulanan tarım ve incir politikalan anlatılmıştır. Sekizinci bölümde incir ürünüyle ilgili yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri anlatılmıştır. Dokuzuncu bölüm, çalışmanın genel değerlendirme ve sonuç bölümüdür. Türkiye'nin incir potansiyelini şu şekilde özetleyebiliriz: Yaklaşık olarak 250,000 kişi incir üretimi ile uğraşmaktadır. Üretilen incir hem taze hem de kuru olarak tüketilmektedir. Türkiye'de, 1997 yılı verilerine göre, dünya taze incir üretiminin yaklaşık % 25'ini, kuru incir üretiminin ise yaklaşık % 54'ünü gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de 2000 yılında 290,000 ton taze, 49,001 ton kuru incir üretimi yapılmıştır. Lineer regresyon analizi uygulanmasıyla, 201 1 yılında taze incirde yaklaşık 305,711 ton, kuru incirde 54,908 tonluk üretiminin olacağı tahmin edilmektedir. Türkiye 1998 yılında, dünya taze incir pazarında yaklaşık % 33'lük, kuru incir üretiminde ise % 59'luk paya sahiptir. Türkiye'nin incir ürününde elinde bulundurduğu avantajların ekonomiye katkısının artırılabilmesi için üreticilerin ürünün; üretiminden pazarlamasına, tüketiminden dışsatımına kadar geçen her aşamada daha çok bilgi ile donatılmaları gerekmektedir. Aynca, taze ve kuru incir üretimi, pazarlaması, tüketimi ve dışsatımı konularında alınması gereken bir takım yapısal önlemler vardır. Bu önlemler aynı zamanda tüm tarım ürünlerine yönelik olarak uygulanmalıdır. Böylelikle, tarım sektörünün milli gelir içindeki payı büyüyecek ve ekonomik gelişmeye daha olumlu katkıda bulunulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
124 SUMMARY In this study, called“Fig Economy in Turkey”, the situation of fig, which is one of the important agricultural products of the country in the economy has been revealed. In this sense, how and in which direction the changes occured in agriculture sector and developments have affected fig production has been poinded out, furthermore, forecesting results relating fig has been analyzed. The main hypothesis is that;“Despite of the relative decrease in the significance of the agricultural sector in the Turkish economy, it still has an indispensible share, and fig has an important percentage in that sector”. In this study, literature concerning this subject is evaluated; Data on fig production prices, have been obtained from DIE (SIS) and other institutions. Deduction approach has been applied. Firstly, Turkish economy has been discussed in general. Next, the place and significance of the agriculture in Turkish economy have been displayed by analysing agricultural sector. Following this, the place for fig in economy has been analyzed in detail. The investigations have been managed by moving from macro apporach to micro approach. Moreover, the predictions towards future has been stated by applying the induction method in the analysis section. Turkish and French literature, text books and papers have been used in the preparation of work. DIE, DPT, TCMB, ITB's published statistical data, reports and their web sites, Erbeyli Fig Research Institute's data and agriculture engineers'125 under the title of“The share and importance of agriculture in economy”. In order to explain the importance of fig in economy, fresh fig and dried fig production in Turkey and in the world, the fresh and dried fig production have been forecasted for the next ten years in the sixth chapter. Furthermore, fresh fig and dried fig consumption, marketing channels, export, pricing and employment policies have been stated in the same chapter. The seventh chapter discusses agriculture and fig policies implemented in Turkey. The following chapter argues the possible problems and solutions concerning fig. Finally, the last chapter is the general evaluation and conclusion of the work. We can sum up the oppurtunities and potentials in fig sector of Turkey as follows: Approximately 250,000 people are engaged in production. Fig is consumed in fresh and dried form. Turkey produced about 25 % fresh fig and 54 % dried fig of the world according to 1997 year data. By the end of year 2000, Turkey will have produced 290,000 tone fresh, 49,001 tone dried fig. It is predicted that there will be 305,711 tone fresh fig and 54,908 tone dried fig production in 2011 by applying the analysis of linear regression. Turkey has 33 percentage share in fig world market and 59 percentage in dried fig production in 1998. In order to increase advantages and contribition of fig market to economy, Turkey ought to educate producers about marketing chanells, gaining more experience in every stage from consumption to export. Moreover, there should be some new measures concerning fig production, marketing, consumption and export. These new measures should also be applied to other agricultural foods. Therefore, the share of agriculture in national income will increase and this improvement will result in economic development.