Uzun kemik defektlerinin titanyum kafes ile tedavisi
Treatment of long bone defects with a titanium cage
  1. Tez No: 1017953
  2. Yazar: RASHAD FATALIEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
STK alt ekstremite uzun kemik segmenter defektlerinde uygun seçilmiş olgularda uygulanabilir bir rekonstrüksiyon seçeneğidir. Ancak mevcut bulgular, fonksiyonel sonuçları açıklamak için tek bir radyolojik veya anatomik değişkenin yeterli olmadığını göstermektedir. EHA yüzdesinin fonksiyonel sonuçlarla anlamlı ilişkisi, eklem hareket açıklığının korunması, erken ve uygun rehabilitasyon, yumuşak doku yönetimi ve uzun dönem klinik izlemin önemini ortaya koymaktadır. STK uygulamalarında başarılı sonuca ulaşmak için mekanik stabilite, biyolojik iyileşme ortamı, enfeksiyon kontrolü ve fonksiyonel rehabilitasyon birlikte planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cylindrical titanium cage reconstruction is a feasible technique that can provide functionally acceptable outcomes in the treatment of lower-extremity long bone defects. In this series, neither the presence nor the amount of subsidence appeared to be a major determinant of functional outcome, whereas range of motion showed the strongest association with functional recovery. Therefore, in patients undergoing titanium cage reconstruction, treatment success should be considered not only in terms of restoring bone continuity and implant stability, but also in terms of preserving joint motion and maintaining an effective rehabilitation process.