Kronik boyun ağrılı bireylerde dinamik izometrik, statik izometrik ve kranioservikal fleksör egzersiz eğitiminin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of dynamic isometric, static isometric, and craniocervical flexor exercise training in individuals with chronic neck pain
  1. Tez No: 1017983
  2. Yazar: AYŞEN CANAN PAKELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik boyun ağrısı olan hastalarda dinamik izometrik, statik izometrik ve kranioservikal fleksör egzersiz eğitimlerinin etkinliğini karşılaştırmaktı. Kronik boyun ağrısı tanısı almış 53 hasta (43 kadın, 10 erkek), kranioservikal fleksör egzersiz (KSFE, n=12), dinamik izometrik egzersiz (DİE, n=14), statik izometrik egzersiz (SİE, n=14) ve kontrol (n=13) gruplarına randomize olarak ayrıldı. KSFE grubuna kranioservikal fleksör egzersizleri, DİE grubuna dinamik izometrik boyun egzersizleri, SİE grubuna statik izometrik boyun egzersizleri uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir egzersiz verilmedi. Tüm katılımcılar egzersiz öncesi ve sekiz haftalık müdahale sonrası değerlendirildi. Değerlendirmelerde Boyun Engellilik İndeksi (BEİ), Numerik Derecelendirme Skalası (NDS), algometre, kranioservikal fleksiyon testi (KSFT), fleksiyon ve ekstansiyon endurans testleri, kraniovertebral açı, Tragus-Duvar Mesafesi (TDM), el dinamometresi, gonyometre ve Fremantle Boyun Farkındalık Anketi (FBFA) kullanıldı. Veriler Jamovi 2.6.22.0 programında analiz edildi. Egzersiz uygulamalarının engellilik, ağrı, endurans, postür, kas kuvveti ve eklem hareket açıklığı üzerinde olumlu etkiler sağladığını gösterdi (p<0.05). Tüm egzersiz gruplarında BEİ skorları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde iyileşirken, egzersiz grupları arasında fark bulunmadı. Ağrı ve boyun farkındalığı açısından gruplar arasında üstünlük saptanmadı. Endurans, postür, kuvvet ve eklem hareket açıklığı değerlendirmelerinde özellikle KSFE grubunun çeşitli parametrelerde kontrol grubuna ve bazı karşılaştırmalarda diğer egzersiz gruplarına göre daha üstün sonuçlar verdiği belirlendi. Sonuç olarak, kronik boyun ağrısının tedavisinde sekiz haftalık egzersiz programlarının etkili olduğu, özellikle kranioservikal fleksör egzersizlerinin daha belirgin kazanımlar sağlayabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of dynamic isometric, static isometric and craniocervical flexor exercise training for patients with chronic neck pain. A total of 53 patients (43 females and 10 males) diagnosed with chronic neck pain were randomly assigned to one of four groups: the craniocervical flexor exercise (CCFE) group (n = 12), the dynamic isometric exercise (DIE) group (n = 14), the static isometric exercise (SIE) group (n = 14), and the control group (n = 13). The CCFE group performed craniocervical flexor exercises, the DIE group performed dynamic isometric neck exercises and the SIE group performed static isometric neck exercises. The control group received no exercise intervention. All participants were evaluated before and after the eight-week intervention period. Outcome measures included the Neck Disability Index (NDI), Numeric Rating Scale (NRS), algometry, the Craniocervical Flexion Test (CCFT), flexion and extension endurance tests, craniovertebral angle, tragus-to-wall distance (TWD), hand dynamometry, goniometric measurements and the Fremantle Neck Awareness Questionnaire (FreNAQ). Data were analysed using Jamovi version 2.6.22.0. The results demonstrated that exercise interventions had positive effects on disability, pain, endurance, posture, muscle strength and range of motion (p < 0.05). NDI scores improved significantly in all exercise groups compared to the control group, with no significant differences observed between the exercise groups. No superiority was found between groups regarding pain intensity or neck awareness. In assessments of endurance, posture, muscle strength and range of motion, the CCFE group demonstrated superior outcomes in several parameters compared to the control group and, in some cases, the other exercise groups.