Vücut Kitle İndeksinin femoral sinir üzerindeki etkisinin elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi
Electrophysiological assessment of the effects of Body Mass Index on the femoral nerve
- Tez No: 1017984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite, metabolik, mikrovasküler ve mekanik mekanizmalar yoluyla periferik sinir fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilmektedir. İnce lif fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılan kutanöz sessiz periyot (KSP), subklinik nöropatik değişikliklerin erken dönemde saptanmasına katkı sağlayabilecek bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, farklı VKİ kategorilerindeki bireylerde femoral sinir motor iletim parametreleri ile femoral sinire ait KSP parametrelerini değerlendirmek, VKİ artışının bu parametreler üzerindeki etkisini araştırmak ve KSP'nin obez bireylerde erken femoral sinir etkilenmesini göstermedeki klinik değerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Rutin sinir iletim çalışmaları normal olan 90 birey çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar VKİ'ye göre normal ve VKİ≥25 kg/m² olan gruplara ayrıldı; ikinci grup kendi içinde kilolu, obez ve morbid obez olarak sınıflandırıldı. Ayrıca bel/kalça oranına göre android ve gynoid yağ dağılımı değerlendirildi. Tüm olgularda femoral sinir motor iletim çalışmaları ve femoral sinire ait KSP ölçümleri standart elektrofizyolojik yöntemlerle gerçekleştirildi. Femoral sinir motor amplitüdü, distal latansı, KSP başlangıç latansı, bitiş latansı ve KSP süresi analiz edildi. Bulgular: VKİ≥25 kg/m² olan bireylerde femoral sinir motor amplitüdü anlamlı olarak azalırken, KSP başlangıç ve bitiş latansları uzamış bulundu. Obez bireylerde KSP latansları kilolu bireylere göre daha uzun saptandı. Android tip yağ dağılımına sahip bireylerde femoral sinir motor amplitüdü daha düşük, KSP başlangıç ve bitiş latansları ise daha uzundu. Korelasyon analizinde VKİ artışı ile KSP latansları arasında pozitif, femoral sinir motor amplitüdü ile negatif ilişki bulundu. Çoklu doğrusal regresyon analizlerinde VKİ sınıflaması, KSP başlangıç ve bitiş latanslarının bağımsız belirleyicisi olarak saptandı. Revize analizlerde bel/kalça oranının da KSP latanslarının bağımsız belirleyicileri arasında yer aldığı görüldü. Lojistik regresyon modeli grupları başarılı şekilde ayırt etti (AUC=0,885; doğruluk=%80). Sonuç: Femoral sinire ait KSP başlangıç ve bitiş latansları, artan VKİ ve özellikle android tip yağ dağılımı ile uzamaktadır. Bulgular, obezitenin femoral sinirin ince lif fonksiyonlarını olumsuz etkilediğini ve KSP yönteminin konvansiyonel sinir iletim çalışmalarına tamamlayıcı olarak subklinik femoral sinir etkilenmesini erken dönemde ortaya koyabilecek değerli bir elektrofizyolojik yöntem olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, obezitede femoral sinir KSP parametrelerini değerlendiren ilk çalışma olması nedeniyle literatüre özgün katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Obesity may adversely affect peripheral nerve function through metabolic, microvascular, and mechanical mechanisms. The cutaneous silent period (CSP), which is used to evaluate small-fiber function, may contribute to the early detection of subclinical neuropathic changes. The aim of this study was to evaluate femoral nerve motor conduction parameters and femoral nerve CSP parameters in individuals with different body mass index (BMI) categories, to investigate the effects of increasing BMI on these parameters, and to determine the clinical value of CSP in detecting early femoral nerve involvement in obese individuals. Materials and Methods:A total of 90 individuals with normal routine nerve conduction studies who were admitted to the Electroneuromyography Laboratory of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine between May 2025 and May 2026 were included in the study. Participants were divided into two groups according to BMI: normal-weight (BMI <25 kg/m²) and overweight/obese (BMI ≥25 kg/m²). The latter group was further classified as overweight, obese, and morbidly obese. In addition, participants were categorized as having android or gynoid fat distribution according to their waist-to-hip ratio. Standard electrophysiological techniques were used to perform femoral nerve motor conduction studies and femoral nerve CSP recordings. Femoral nerve compound muscle action potential (CMAP) amplitude, distal motor latency, CSP onset latency, CSP offset latency, and CSP duration were analyzed. Results:Individuals with a BMI ≥25 kg/m² had significantly lower femoral nerve motor amplitudes and prolonged CSP onset and offset latencies compared with the normal-weight group. CSP latencies were significantly longer in obese individuals than in overweight individuals. Participants with android fat distribution had lower femoral nerve motor amplitudes and longer CSP onset and offset latencies than those with gynoid fat distribution. Correlation analysis demonstrated a positive association between BMI and CSP latencies, whereas femoral nerve motor amplitude was negatively correlated with BMI. Multiple linear regression analyses identified BMI classification as an independent predictor of both CSP onset and offset latencies. In the revised analyses, waist-to-hip ratio was also identified as an independent predictor of CSP latencies. Binary logistic regression showed good discriminative performance for group classification (AUC = 0.885; accuracy = 80%). Conclusion:Femoral nerve CSP onset and offset latencies increase with increasing BMI, particularly in individuals with android fat distribution. These findings suggest that obesity adversely affects small-fiber function of the femoral nerve and that CSP may serve as a valuable complementary electrophysiological tool to conventional nerve conduction studies for the early detection of subclinical femoral nerve involvement. This is the first study to evaluate femoral nerve CSP parameters in obesity, and it is expected to provide a novel contribution to the literature.