Ortaokul öğrencilerinde bir program dışı etkinlik olarak sinema filmlerinin kullanılmasının matematik dersi tutumuna etkisi
The effect of using cinema films as an extracurricular activity on secondary school students' mathematics attitude
- Tez No: 1017995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİR RÜZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinde program dışı bir etkinlik olarak matematik temalı sinema filmlerinin izletilmesinin öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Aksaray ilinde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 16 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Karma yöntem (gömülü desen) ile yürütülen çalışmada nicel veriler“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”, nitel veriler ise görüşme formları ile toplanmıştır. Belirlenen matematik temalı filmler 7 haftalık bir süreçte öğrencilere izlettirilmiş ve her film sonrası yapılandırılmış tartışma etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda film izleme etkinliklerinin öğrencilerin matematik tutumunu genel olarak olumlu yönde ve anlamlı düzeyde artırdığı saptanmıştır. Alt boyutlarda ise gereklilik ve ilginin arttığı, kaygının azaldığı tespit edilmiştir. Ancak çalışma alt boyutunda anlamlı fark bulunamamıştır. Nitel bulgularda, filmlerin gerçek hayatla ve rol modellerle ilişkilendirerek öz-yeterlik inançlarını artırmada etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to observe the effect of using cinema films as an extracurricular activity on secondary school students' attitudes towards mathematics. The study group of the research consists of 16 secondary school students studying in a public secondary school in Aksaray during the 2024-2025 academic year. In the study conducted with a mixed method (embedded design), quantitative data were collected with the“Mathematics Attitude Scale”, and qualitative data were collected through interview forms. The determined mathematics-themed films were shown to the students over a 7-week period, and structured discussion activities were carried out after each film. As a result of the research, it was found that film-watching activities increased the students' mathematics attitudes in a generally positive direction and at a significant level. It was determined that“Necessity”and“Interest”increased, and“Anxiety”decreased in the sub-dimensions. However, no significant difference was found in the“Study”sub-dimension. Qualitative findings showed that films were effective in increasing self-efficacy by relating mathematics to real life and role models.