Snob, Veblen ve Bandwagon etkilerinin Masstige ürün satın alma niyetine etkileri: Gösterişçi ve sembolik değerin aracılık rolü
The impact of Snob, Veblen, and Bandwagon on Masstige product purchase intention: The mediating role of conspicuous and symbolic value
  1. Tez No: 1018041
  2. Yazar: ASENA KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DOĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sembolik motivasyon boyutları olan Snob, Veblen ve Bandwagon etkilerinin gösterişçi değer ve sembolik değer üzerindeki etkileri ile bu değerlerin Masstige ürün satın alma niyeti üzerindeki rolleri incelenmektedir. Ayrıca, gösterişçi değer ve sembolik değerin sembolik motivasyon boyutları ile Masstige ürün satın alma niyeti arasındaki doğrudan ilişkilerde aracılık (mediation) rolleri analiz edilmektedir. Veriler, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri 412 kişiden elde edilmiş ve 402 geçerli anket ile analizler yapılmıştır. Araştırmada, ölçüm modelinin geçerliği için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), doğrudan etkiler için Kovaryans Temelli Yapısal Eşitlik Modellemesi (CB-SEM) ve dolaylı etkiler için SPSS Hayes PROCESS Macro kullanılmıştır. PROCESS Macro, dolaylı etki ve aracılık (mediation) analizlerinde, güvenilir sonuçlar için bootstrap yaklaşımını esas almıştır. Elde edilen bulgular, Snob, Veblen ve Bandwagon etkilerinin, gösterişçi değer ve sembolik değer üzerindeki etkilerinin anlamlı ve pozitif olduğunu göstermiştir. Ayrıca, gösterişçi değer ve sembolik değerin Masstige ürün satın alma niyeti üzerinde güçlü ve anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Aracılık analizleri bulguları, gösterişçi değer ve sembolik değerin söz konusu sembolik motivasyonlar ile Masstige ürün satın alma niyeti arasındaki ilişkilerde kısmi aracı rol üstlendiklerini göstermiştir. Bu tez,“Masstige”olgusunu hem teorik hem de ampirik düzeyde açıklayarak literatüre katkıda bulunmaktadır. İlaveten çalışma, gösterişçi değer ve sembolik değerin sembolik motivasyon boyutları ile Masstige ürün satın alma niyeti arasındaki ilişkilerdeki rolünü ortaya koyarak ilgili alandaki çalışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of the Snob, Veblen, and Bandwagon effects dimensions of symbolic motivation on conspicuous value and symbolic value, and the roles of these values in Masstige product purchase intention. Furthermore, the mediating roles of conspicuous value and symbolic value in the direct relationships between symbolic motivation dimensions and Masstige product purchase intention are analyzed. Data was obtained from 412 individuals aged 18 and over living in Türkiye using a convenience sampling method, and analyses were performed with 402 valid questionnaires. In this study, Confirmatory Factor Analysis (CFA) was used to validate the measurement model, Covariance-Based Structural Equation Modeling (CB-SEM) was used for direct effects, and SPSS Hayes PROCESS Macro was used for indirect effects. PROCESS Macro adopted the bootstrap approach for reliable results in indirect effect and mediation analyses. The findings showed that the Snob, Veblen, and Bandwagon effects had significant and positive effects on conspicuous value and symbolic value. Furthermore, it was determined that conspicuous value and symbolic value had strong and significant effects on Masstige product purchase intention. Mediation analysis findings indicated that conspicuous value and symbolic value played partial mediating roles in the relationships between symbolic motivations with Masstige product purchase intention. This thesis contributes to the literature by explaining the“Masstige”phenomenon at both theoretical and empirical levels. Additionally, the study sheds light on research in the field by revealing the role of conspicuous value and symbolic value in the relationships between symbolic motivation dimensions and Masstige product purchase intention.