Cimnastikte oyun temelli ısınma ve motorik gelişim uygulamalarısistematik derleme ve uygulama önerileri
Game-based warm-up and motor skill development exercises in gymnastics a systematic review and practical recommendations
- Tez No: 1018091
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, cimnastikte kullanılan oyun temelli ısınma uygulamalarının çocukların motor gelişimi üzerindeki etkilerini sistematik derleme yöntemiyle incelemek ve elde edilen bulgular doğrultusunda uygulamaya yönelik öneriler sunmaktır. Çocukluk döneminde kazanılan temel motor beceriler; fiziksel aktiviteye katılım, fiziksel uygunluk ve sportif performans açısından önemli bir role sahiptir. Bu doğrultuda, cimnastik branşında kullanılan oyun temelli uygulamaların motor gelişime katkısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, PRISMA rehberi doğrultusunda yürütülen sistematik bir derleme çalışmasıdır. Literatür taraması Google Scholar, PubMed ve DergiPark veri tabanlarında gerçekleştirilmiş; 2016–2025 yılları arasında yayımlanan çalışmalar incelenmiştir. Belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda ulaşılan çalışmalar, dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre değerlendirilmiş ve analiz kapsamına alınan çalışmalar tablolaştırılmıştır. İncelenen çalışmalar; örneklem özellikleri, müdahale süresi, uygulama türü ve ölçüm araçları açısından analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, yapılandırılmış cimnastik uygulamalarının çocukların denge, koordinasyon ve hareket kontrolü gibi motor becerileri üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Oyun temelli uygulamaların ise özellikle motivasyon, derse katılım ve hareket öğrenme sürecini desteklediği belirlenmiştir.. Sonuç olarak, oyun temelli ısınma uygulamalarının yapılandırılmış cimnastik programlarıyla birlikte kullanılmasının çocukların motor gelişimini desteklediği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, antrenörlerin ve beden eğitimi öğretmenlerinin oyun temelli uygulamalara programlarında planlı ve pedagojik açıdan yapılandırılmış biçimde yer vermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to examine the effects of game-based warm-up practices used in gymnastics on children's motor development through a systematic review method and to present practice-oriented recommendations based on the findings obtained. Fundamental motor skills acquired during childhood play a significant role in participation in physical activity, physical fitness, and sports performance. In this context, the contribution of game-based practices used in gymnastics to motor development was evaluated. The study was conducted as a systematic review in accordance with the PRISMA guidelines. The literature search was carried out using Google Scholar, PubMed, and DergiPark databases, and studies published between 2016 and 2025 were examined. Studies obtained through predetermined keywords were evaluated according to inclusion and exclusion criteria, and the studies included in the analysis were organized into tables. The reviewed studies were analyzed in terms of sample characteristics, intervention duration, type of application, and measurement tools. The findings of the study indicate that structured gymnastics practices have positive effects on children's motor skills such as balance, coordination, and movement control. Furthermore, game-based practices were found to support motivation, participation in lessons, and the movement learning process. It was also concluded that structured and goal-oriented game-based applications provide more effective outcomes in terms of motor development. As a result, it was determined that the use of game-based warm-up practices together with structured gymnastics programs supports children's motor development. Based on the findings obtained, it is recommended that coaches and physical education teachers include game-based practices in their programs in a planned and pedagogically structured manner.