Cimnastik kavramına yönelik sporcu, antrenör ve velilerin metaforik algıları
Metaphoric perceptions of athletes, trainers and parents on the concept of gymnastics
  1. Tez No: 705756
  2. Yazar: BÜŞRA ERUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Cimnastik kavramını sporcu, antrenör ve velilerin metafor görüşleri alınarak yapılan bu çalışmada amaç, seçilmiş paydaşların algılarını ortaya çıkartmaktır. Nitel olarak desenlenmiş olan çalışma olgu bilim modeli ve amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırma grubunu Ankara'da bulunan federasyona bağlı on spor kulübünde yer alan 98 sporcu, 30 antrenör ve 54 veli oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla katılımcılara cimnastik kavramına ilişkin sahip oldukları algılarını belirlemek için 3 farklı“metafor formu”hazırlanmıştır. Metafor formunda katılımcılardan“Cimnastik……gibidir; Çünkü..…”cümlesini tamamlamaları istenmiştir. Araştırma verilerinin analizinin güvenirliği için katılımcılar arası güvenirlik kat sayısı hesaplanmış ve bu değer %89 olarak bulunmuştur. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, toplam 106 metafor üretildiği görülmüştür. Üretilen bu metaforlar 3 katılımcı (sporcu, antrenör, veli) görüşleri ayrı olarak gruplandırılmıştır. Birinci grup olan sporcuların cimnastik kavramına yönelik algılarından oluşturulan toplam 7 kategori elde edilmiştir. Katılımcılar cimnastik kavramına ilişkin en çok“eğlenceli olma”ve“sevilen olma”kategorilerinde metaforlar geliştirdiği belirlenirken, bu kategorileri“spor olma”,“yararlı olma”,“mutluluk olma”,“zor olma”ve“rahatlatıcı olma”kategorileri izlemiştir. Katılımcıların en fazla ürettiği metaforlar eğlence, spor, hayat, oyun ve su şeklinde sıralanmıştır. İkinci grup olan antrenörlerin cimnastik kavramına yönelik algılarından oluşturulan toplam 6 kategori elde edilmiştir. Katılımcılar cimnastik kavramına ilişkin en çok“yararlı olma”ve“zor olma”kategorilerinde metaforlar geliştirdiği belirlenirken, bu kategorileri“benimsenen olma”,“süreklilik isteyen olma”,“estetik olma”ve“ana/baş olma”kategorileri izlemiştir. Üçüncü grup olan velilerin cimnastik kavramına yönelik algılarından oluşturulan toplam 9 kategori elde edilmiştir. Katılımcılar cimnastik kavramına ilişkin en çok“yararlı olma”ve“ana/baş olma”kategorilerinde metaforlar geliştirdiği belirlenirken, bu kategorileri“gerekli olma”,“zor olma”,“mutluluk olma”,“farkındalık yaratan olma”,“estetik olma”,“bağımlı olma”ve“eğlenceli olma”kategorileri izlemiştir. Katılımcıların görüşleri karşılaştırıldığında oluşan kategorilerde sıralama farkları olduğu gözlenmiştir. Mesela“yararlı olma”kategorisi antrenör ve velilerde başta yer alırken, sporcularda sonlarda yer almaktadır. Sıralama farkları olması normal kabul edilmektedir. Bu araştırmanın sonucunda cimnastik kavramı için katılımcıların tamamı olumlu görüşler belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was made by taking the metaphorical opinions of trainers, parents and athletes, on the concept of gymnastics, is to reveal the perceptions of the selected stakeholders. Criterion sampling, one of the phenomenological model and purposive sampling methods, was used in this qualitative study. The research group consists of 98 athletes, 30 coaches and 54 parents, who are in ten sports clubs of the federation in Ankara. In order to collect data in the research, 3 different“metaphor forms”were prepared to determine the perceptions of the participants about the concept of gymnastics. In metaphor form, the participants said“Gymnastics is like……; Because..…”were asked to complete the sentence. For the reliability of the analysis of the research data, the reliability coefficient between the participants was calculated and this value was found to be 89%. As a result of the evaluation of the data, it was seen that they produced a total of 106 metaphors. These metaphors produced were grouped separately by the opinions of 3 participants (coach, parent, athlete).A total of 6 categories were obtained from the perceptions of the first group, the trainers, about the concept of gymnastics. While it was determined that the participants developed metaphors in the categories of“being useful”and“being difficult”related to the concept of gymnastics, these categories were followed by the categories of“being adopted”,“demanding continuity”,“being aesthetic”and“being the main / main”. A total of 9 categories were obtained from the perceptions of the second group, the parents, about the concept of gymnastics. While it was determined that the participants developed metaphors in the categories of“being useful”and“being the main / main”related to the concept of gymnastics, these categories were determined as“being necessary”,“being difficult”,“being happy”,“being raising awareness”,“being aesthetic”,“being addicted”and“being fun”categories followed. A total of 7 categories were obtained from the perceptions of the third group, the athletes, about the concept of gymnastics. While it was determined that the participants developed metaphors in the categories of“being fun”and“being loved”, these categories were followed by the categories of“being a sport”,“being useful”,“being happy”,“being difficult”and“being comfortable”. The metaphors most produced by the participants were listed as entertainment, sports, life, game and water. In addition, when the views of the participants were compared, it was observed that there were rank differences in the categories. For example, while the category of“being useful”is at the top for trainers and parents, it is at the end for athletes. It is considered normal to have ranking differences As a result of the research, all of the participants expressed positive opinions about the concept of gymnastics.