Kabahatlere uygulanacak yaptırımlar ve idari yaptırımlara karşı başvuru yolları
Sanctions applied to misdemeanours and ways of aplication against administrative sanctions
  1. Tez No: 1018109
  2. Yazar: MUHAMMED VAHAP ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Geçmişten günümüze kadar olan süreçte toplumsal düzen içerisinde meydana gelen haksızlıklar karşılığında birtakım yaptırımlar öngörülmüştür. Gerçekleşen haksızlığın ağırlığına göre karşılığında düzenlenen yaptırımın niteliği değişmektedir. Bu bağlamda uzunca bir süre ceza hukuku bünyesinde suç olarak kategorize edilen fiiller bir süre sonra kabahat olarak düzenlenmiştir. Tezimizde temelde kabahatler karşılığında düzenlenen idari yaptırımlar ve idari yaptırımlara karşı başvuru yolları ele alınmaktadır. Ancak çalışmamıza katkı sunacağından ilk bölümde genel olarak kabahatler hukuku teorisine, kabahatlerle ilgili kavramlara ve kabahat ile suç arasında bulunan ayrıma değindik. İkinci bölümde kabahatler karşılığında öngörülen yaptırımları izah etmeye çalıştık. Üçüncü bölümde ise uygulanan yaptırımlara karşı başvuru yolları konusunu tartıştık. Tezimiz de Kabahatler Kanunu'nun çerçeve kanun niteliğinde olmasından kaynaklı eksikliler ve tartışmalı alanlar tespit edilerek sorunlara ilişkin çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmaktadır. Tezimizde bir haksızlığın neden kabahat veya neden suç olarak düzenlendiği sorusunun cevabını bulmaya yönelik veriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kabahatler hukuku bünyesinde düzenlenen idari yaptırımlar ve idari yaptırımlara karşı başvuru yolları başlıklarında tespit edilen eksiklere yönelik çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Yaptığımız çalışmada tez konumuzla ilgili yazılı ve basılı kitaplar, güncel yargı kararları, akademik metinler ve öğretideki görüşler taranılarak 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve Kabahatler Hukuku bünyesinde olan eksiklikler ve sorunlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, a number of sanctions have been prescribed in return for the injustices that have occurred in the social order. According to the severity of the injustice, the nature of the sanction changes. In this context, acts that were categorised as crimes under criminal law for a long time were regulated as misdemeanours after a while. The subject of our thesis is the administrative sanctions imposed in response to such misdemeanors, as well as the legal remedies available against these sanctions. Our thesis basically deals with administrative sanctions and remedies against administrative sanctions. However, since it will contribute to our study, in the first part, we generally touched upon the theory of misdemeanour law, the concepts related to misdemeanours and the distinction between misdemeanours and crimes. In the second part, we tried to explain the sanctions prescribed for misdemeanours. In the third part, we discussed the remedies against the sanctions imposed. Our thesis aims to identify the deficiencies and controversial areas due to the fact that the Law on Misdemeanours is a framework law and to propose solutions to the problems. In our thesis, we have tried to reveal the data to find the answer to the question of why an injustice is regulated as a misdemeanour or why it is regulated as a crime. We have tried to offer solutions to the deficiencies identified in the titles of administrative sanctions and remedies against administrative sanctions regulated under the law of misdemeanours. In our study, the deficiencies and problems within the Law on Misdemeanours No. 5326 and the Law on Misdemeanours were examined by scanning the written and printed books, current judicial decisions, academic texts and opinions in the doctrine.