Bir hemşirelik yüksekokulu'nda öğrencilerin AİDS bilgi düzeylerinin araştırılması
A study on the AIDS knowledge levels of students at a school of nursing
- Tez No: 1018203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Öğrencilerin AIDS'in bulaşma yolları, belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavi süreçleri gibi temel konularda sahip oldukları bilgi seviyesini belirlemek. Bu sayede öğrencilerin genel bilgi düzeyini ölçmek ve eksik ya da yanlış bilgilerin olup olmadığını tespit etmek amaçlanmaktadır. Materyal ve Yöntem: Tanımlayıcı türdeki bu araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim döneminde İstanbul Demiroğlu Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu'nun Türkçe ve İngilizce bölümlerinde öğrenim gören 517 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu ile Aydemir ve ark. (2018) tarafından geliştirilen HIV/AIDS Bilgi ve Tutum Ölçekleri ile toplanmıştır. Analizlerde betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %56,5'i cinsel sağlık eğitimi almadığını, %53,8'i HIV/AIDS hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtmiştir. Bilgi düzeyleri orta düzeyde bulunmuş, özellikle bulaşma yolları konusunda kararsızlık ve yanlış inanışlar dikkat çekmiştir. Tutum ölçeği sonuçlarına göre, HIV pozitif bireylere yönelik sosyal mesafe ve olumsuz yaklaşımlar gözlenmiştir. Bilgi ölçeği için Cronbach Alfa 0,87; tutum ölçeği için 0,82'dir. Sonuç: Öğrencilerin HIV/AIDS'e ilişkin bilgi düzeyleri beklenilenden düşük ve tutum puanlarının gelişmeye açık olduğu gözlemlenmiştir. Hemşirelik eğitiminde HIV/AIDS konusuna daha fazla yer verilmesi, doğru bilgi ve olumlu tutum geliştirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the knowledge level of students regarding fundamental topics such as the transmission routes, symptoms, prevention methods, and treatment processes of AIDS. In this context, the study seeks to assess students' general knowledge and identify any incorrect or missing information. Materials and Methods: This descriptive study was conducted during the 2024–2025 academic year with 517 students from the Turkish and English departments of Istanbul Demiroğlu Bilim University Florence Nightingale School of Nursing. Data were collected using a Descriptive Information Form and the HIV/AIDS Knowledge and Attitude Scales developed by Aydemir et al. (2018). Descriptive statistics, t-tests, ANOVA, and Pearson correlation analyses were used in the evaluation. Results: 56.5% of the participants stated that they had not received sexual health education, and 53.8% reported insufficient knowledge about HIV/AIDS. The overall knowledge level was found to be moderate, with notable uncertainty and misconceptions, particularly about transmission routes. The attitude scale revealed the presence of social distancing and stigmatizing perspectives toward HIV-positive individuals. Cronbach's alpha was calculated as 0.87 for the knowledge scale and 0.82 for the attitude scale. Conclusion: Students' knowledge regarding HIV/AIDS was found to be inadequate, and prejudiced attitudes were observed. It is important to include more comprehensive content on HIV/AIDS in nursing education to support the development of accurate knowledge and positive attitudes.