Kemik ve yumuşak doku tümörleri için tümör rezeksiyon protezi uygulanan hastalarda enfeksiyon etiyolojisinin araştırılması, bölgelere ve protez tipine göre karşılaştırılması
Investigation of infection etiology in patients undergoing tumor resection prosthesis for bone and soft tissue tumors, and comparison according to region and prosthesis type
- Tez No: 1018251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ekstremite koruyucu cerrahinin standart yaklaşım hâline gelmesiyle birlikte tümör rezeksiyon protezlerinin kullanımı artmış; ancak enfeksiyon, bu rekonstrüksiyonların en önemli ve yönetimi güç komplikasyonlarından biri olmaya devam etmiştir. Bu çalışmanın amacı, tümör rezeksiyon protezi uygulanan hastalarda enfeksiyon gelişimine katkıda bulunan anatomik, cerrahi ve tedaviye bağlı faktörleri değerlendirmek; enfeksiyon insidansını, mikrobiyolojik dağılımı ve tedavi sonuçlarını analiz etmektir. Çalışmada ayrıca anatomik lokalizasyona göre enfeksiyon oranları ve mikroorganizma profilleri karşılaştırılmış; ekstraartiküler/intraartiküler rezeksiyon, rezeksiyon miktarı, gastrocnemius flebi kullanımı, irradiye kemik kullanımı, radyoterapi öyküsü ve profilaktik antibiyotik protokollerinin enfeksiyon gelişimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ek olarak enfeksiyon gelişen olgularda uygulanan tedavi yöntemlerinin (DAIR, revizyon, spacer uygulaması ve amputasyon) klinik sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmanın hipotezleri; (i) yumuşak doku örtüsünün yetersiz olduğu anatomik bölgelerde enfeksiyon oranlarının daha yüksek olduğu, (ii) geniş rezeksiyon miktarı ve ekstraartiküler rezeksiyon uygulamalarının enfeksiyon riskini artırdığı, (iii) lokal antibiyotik destekli profilaktik antibiyotik protokollerinin enfeksiyon oranlarını azalttığı ve (iv) anatomik lokalizasyona göre enfeksiyona neden olan mikroorganizma profillerinin farklılık gösterdiği yönündedir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli kohort çalışmasına 1995–2025 yılları arasında tümör rezeksiyon protezi uygulanan ve en az 12 ay takip edilen 266 hasta dahil edilmiştir. Demografik veriler, tümör tanıları, cerrahi teknikler (intraartiküler rezeksiyon, flep, iradiye kemik kullanımı, rezeksiyon uzunluğu), perioperatif antibiyotik protokolleri (sefazolin vs sefazolin+gentamisin), kemoterapi–radyoterapi verileri, enfeksiyon gelişimi, enfeksiyon zamanı, mikroorganizma profili ve tedavi sonuçları değerlendirilmiştir. Anlamlı risk faktörleri lojistik regresyon ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada genel enfeksiyon oranı %28,6 olarak bulundu (76/266). Diz, kalça ve omuz bölgelerinde sırasıyla %32,6, %26,7 ve %12,5 oranlarında enfeksiyon gelişmiştir. Ortalama takip süresi diz bölgesinde 124±103 ay (medyan 90), kalça/pelviste 86±73 ay (medyan 62) ve omuz/dirsekte 112±79 ay (medyan 87) idi. Diz bölgesinde ekstraartiküler rezeksiyon anlamlı bir risk faktörü olup, enfekte olan hastalar içinden ekstraartiküler rezeksiyon yapılanlarda enfeksiyon oranı %78 iken yapılmayanlarda %22 bulundu (OR: 3,24; p=0,001). Profilaktik antibiyotik rejimi de anlamlıydı: Tek başına sistemik sefazolin kullanılanlarda enfeksiyon oranı %37 iken, sefazolin+ lokal gentamisin uygulananlarda %17 bulundu (OR: 2,77; p=0,026). Ayrıca kalça/pelvis bölgesinde neoadjuvan radyoterapi enfeksiyonla güçlü şekilde ilişkiliydi: RT uygulanan 6 hastanın 5'inde enfeksiyon gelişti (%83 vs %18; OR: 22,86; p=0,003). En sık üreyen mikroorganizmalar Staphylococcus aureus (%23,8) ve koagülaz negatif stafilokoklar (%16,8) idi. DAIR başarı oranı dizde %44,8, kalçada %12,5, omuzda %50 olarak bulundu; toplam klinik başarı %38,4 idi. Enfeksiyon nedeniyle amputasyon oranı %9,2 (7/76) idi. Ortalama protez takip süresi 116±96 aydı. Sonuç: Tümör rezeksiyon protezlerinde enfeksiyon oranı yüksektir ve cerrahi faktörlerin enfeksiyon üzerinde belirgin etkisi vardır. Ekstraartiküler rezeksiyon enfeksiyon riskini artırırken, lokal gentamisin kullanımı enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Kalça bölgesinde irradiye kemik ve neoadjuvan radyoterapi güçlü enfeksiyon risk faktörleridir. Bulgular, yumuşak doku korunumu ve geniş spektrumlu antibiyotik stratejilerinin enfeksiyon kontrolünde kritik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing adoption of limb-salvage surgery as the standard treatment approach, the use of tumor resection megaprostheses has substantially expanded. However, infection remains one of the most significant and challenging complications associated with these reconstructions. The aim of this study was to evaluate the anatomical, surgical, and treatment-related factors contributing to infection development in patients undergoing tumor resection megaprostheses, and to analyze infection incidence, microbiological distribution, and treatment outcomes. In addition, infection rates and microorganism profiles were compared according to anatomical localization. The effects of extraarticular resection, resection length, gastrocnemius flap reconstruction, irradiated bone use, radiotherapy history, and prophylactic antibiotic protocols on infection development were investigated. Furthermore, the clinical outcomes of treatment modalities used in infected cases, including DAIR, revision surgery, spacer application, and amputation, were evaluated. The hypotheses of this study were that: (i) infection rates are higher in anatomical regions with inadequate soft-tissue coverage, (ii) increased resection length and extraarticular resections are associated with a higher risk of infection, (iii) prophylactic antibiotic protocols supported with local antibiotics reduce infection rates, and (iv) the microbiological profiles of infecting organisms differ according to anatomical localization. Methods: This single-center retrospective cohort study included 266 patients who underwent modular tumor resection megaprosthesis between 1995 and 2025, with a minimum follow-up of 12 months. Demographic characteristics, tumor diagnoses, surgical parameters (extraarticular resection, flap use, irradiated bone, resection length), perioperative antibiotic regimens (cefazolin vs cefazolin+gentamicin), use of local antibiotics, chemotherapy–radiotherapy data, infection occurrence, infection timing, microbiological profile, and treatment outcomes were recorded. Significant risk factors were analyzed using logistic regression. Results: The overall infection rate was 28.6% (76/266). Infection rates were 32.6% in the knee, 26.7% in the hip/pelvis, and 12.5% in the shoulder/elbow region. Mean follow-up durations were 124±103 months (median 90) for knee, 86±73 months (median 62) for hip/pelvis, and 112±79 months (median 87) for shoulder/elbow megaprostheses—substantially longer than in many published series. Extraarticular resection was a significant risk factor for infection in knee reconstructions, with infection rates of 78% versus 22% in patients intaarticular resection (OR: 3.24; p=0.001). Prophylactic antibiotic regimen was also significant: infection occurred in 37% of patients receiving cefazolin alone compared with 17% in those receiving cefazolin plus local gentamicin (OR: 2.77; p=0.026). Neoadjuvant radiotherapy demonstrated a strong association with infection, with 5 of 6 treated patients developing infection (83% vs 18%; OR: 22.86; p=0.003). The most frequently isolated microorganisms were Staphylococcus aureus (23.8%) and coagulase-negative staphylococci (16.8%). DAIR success rates were 44.8% in the knee, 12.5% in the hip, and 50% in the shoulder, with an overall clinical success rate of 38.4%. Infection-related amputation occurred in 9.2% of infected patients. The mean prosthesis-survival period was 116±96 months, reflecting long-term follow-up. Conclusion: Infection remains a major complication of modular tumor resection megaprostheses, with surgical factors exerting a substantial influence on infection risk. Extraarticular resection markedly increases infection rates, whereas local gentamicin use appears protective. In the hip region, irradiated bone and neoadjuvant radiotherapy represent strong infection risk factors. These findings highlight the critical role of soft-tissue preservation and broad-spectrum antibiotic strategies in optimizing infection control