Geriatrik kanser hastalarında finansal toksisite ve predikte eden faktörler
Financial toxicity and its predictive factors in geriatric cancer patients
  1. Tez No: 1018287
  2. Yazar: İSMAİL KIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Hastalıkları, Onkoloji, Internal diseases, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Yaşlı kanser hastaları daha kırılgan bir hasta grubunu oluşturmakta olup psikososyal sorunlara daha yatkındır. Özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde, yaşlı erişkinlerde finansal toksisiteye ilişkin veriler sınırlıdır. Bu çalışmada, 65 yaş ve üzerindeki kanser hastalarında finansal toksisite düzeylerinin değerlendirilmesi ve finansal toksisitenin yaşam kalitesi ile psikolojik sorunlar üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya aktif tedavi almakta olan veya takip sürecinde bulunan toplam 241 kanser hastası dahil edilmiştir. Finansal toksisite Comprehensive Score for Financial Toxicity (COST) ölçeği ile değerlendirilmiştir. Yaşam kalitesi ve psikolojik sıkıntı düzeyleri ise EORTC QLQ-C30, EORTC QLQ-ELD14 ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya medyan yaşı 71 yıl olan toplam 241 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %82.6'sında en az bir komorbidite mevcuttu. En sık görülen kanser türleri meme, akciğer ve kolorektal kanserlerdi. Hastaların %81.3'ü emekli maaşı almaktaydı. Tedavi sürecinde hastaların %24.9'u finansal destek almıştır. Reçete edilen ilaçlara erişimde güçlük yaşadığını bildiren hastaların oranı %39 iken, hastaların %17.4'ü finansal kısıtlılıklar nedeniyle klinik ziyaretlerine katılımda zorluk yaşadığını belirtmiştir. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde finansal toksisite için bağımsız belirleyiciler; 75 yaş altında olmak, ilçe/köyde yaşamak, hane gelirinin <20.000 TL olması, tedavi sürecinde işe ara verilmesi ve aylık ilaç harcamasının >4.000 TL olması olarak saptanmıştır. Finansal toksisite yaşayan hastalarda QLQ-C30 skorlarının daha kötü olduğu ve semptom yükünün daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, artmış finansal toksisite düzeylerinin daha yüksek depresyon ve anksiyete düzeyleri ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bu bulgular, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde sağlık sistemlerinin geriatrik onkoloji bakımına finansal danışmanlığı entegre etmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Older adults with cancer constitute a more vulnerable patient population and are more prone to psychosocial problems. Data on financial toxicity among older adults remain limited, particularly in low- and middle-income countries. This study aimed to evaluate the level of financial toxicity in cancer patients aged 65 years and older and to investigate its impact on quality of life and psychological outcomes. A total of 241 cancer patients aged ≥65 years who were receiving active treatment or were under follow-up were included in the study. Financial toxicity was assessed using the Comprehensive Score for Financial Toxicity (COST) scale. Quality of life and psychological distress were evaluated using the EORTC QLQ-C30, EORTC QLQ-ELD14, and the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). The median age of the study population was 71 years, and 82.6% of patients had at least one comorbidity. The most common cancer types were breast, lung, and colorectal cancers. Overall, 81.3% of the patients were receiving a retirement pension. During the treatment process, 24.9% of patients received financial support. Difficulty in accessing prescribed medications was reported by 39% of patients, while 17.4% stated that they had difficulty attending clinical visits due to financial constraints. In multivariable logistic regression analysis, age below 75 years, living in a district or village, household income <20,000 TL, interruption of work during treatment, and monthly medication expenditure >4,000 TL were identified as independent determinants of financial toxicity. Patients experiencing financial toxicity had worse QLQ-C30 scores and a higher symptom burden. Moreover, increased levels of financial toxicity were associated with higher levels of depression and anxiety. These findings suggest that healthcare systems, particularly in low- and middle-income countries, should integrate financial counseling into geriatric oncology care.