Impact of social media advertising on fashion consumers' path to purchase phases
Sosyal medya reklamcılığının moda tüketicilerinin satın alma aşamalarına olan etkisi
- Tez No: 1018317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal medya reklamcılığının moda tüketicilerinin satın alma yolculuğundaki marka farkındalığı, bilgi edinme, beğenme, tercih, satın alma niyeti ve satın alma davranışı gibi farklı aşamalar üzerindeki etkisini incelemektedir. Veriler, yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmış ve önerilen ilişkileri test etmek amacıyla SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, sosyal medyada geçirilen sürenin uzunluğu, oturum süresi ve profil güncelleme sıklığı gibi belirli kullanım davranışlarının tüketicinin tüm satın alma süreci üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Diğer sonuçlar incelendiğinde, insanların internete kaç kez giriş yaptıklarına dair süreç sıklıkları gibi davranışlarının etkisinin sınırlı kaldığını söylemek mümkündür. Kullanıcıların sosyal medyayı kullanırken tercih ettikleri bilgisayar veya mobil araçlar, ya da bu sosyal medya kanallarını kullanma farklılıkları satın alma süreçlerinde farklı düzeylerde etkiler yaratmıştır. Kullanıcıların özellik bazında demografik yapıları da satın alma süreçlerine dair ilişkiler üzerinde etki yaratmıştır. Örneğin cinsiyet değişkeninin bu satın alma süreçlerinin aşamalarında etkisi sınırlı iken; özellikle yaşın kuşaklar açısından satın alma süreçlerine etkisi daha fazla olmuştur. Tüm bu elde edilen bulgular, moda alanında davranış biçimi olarak tüketicilerin satın almanın her aşamasında farklı tepki ve davranışlar sergilediklerine dair içgörüler elde edildiğini göstermektedir. Sonuçların alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study tries to understand how social media advertising affects different stages in the buying process of fashion consumers. These stages include brand awareness, knowledge, liking, preference, intention to buy, and actual purchase. The data were collected with a structured questionnaire, and the results were analyzed in SPSS to test the hypotheses. The findings show that some social media usage habits, such as spending more time on the platforms, having longer sessions, and updating profiles often, have a strong effect on all parts of the buying process. When other results are examined, it can be said that the influence of behaviors such as the frequency of people's internet access remains limited. The computers or mobile devices users prefer when using social media, or differences in how they use these social media channels, have had varying degrees of impact on the purchasing process. The demographic characteristics of users also influenced the relationships related to the purchasing process. For example, while the gender variable had a limited effect on the stages of these purchasing processes, age, especially across generations, had a greater impact on purchasing processes. All these findings indicate that insights have been gained into the fact that consumers exhibit different reactions and behaviors at each stage of the purchasing process in the fashion industry. It is believed that these results will contribute to the field.