Roles subverted: Exploring the gender paradigm in the love of thenightingale by Timberlake Wertenbaker and in Cloud 9 by Caryl Churchill in the light of Judith Butler's gender theory
Rollerin tersyüz edilişi: Judith Butler'ın toplumsal cinsiyet kuramı bağlamında Timberlake Wertenbaker'ın the Love of the Nightingale ve Caryl Churchill'in Cloud 9 adlı oyunlarında toplumsal cinsiyet paradigmasının çözümlenmesi
  1. Tez No: 1018336
  2. Yazar: CEMİLE ABDUSSEMEDOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ASIM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Caryl Churchill'in Cloud 9 ve Timberlake Wertenbaker'ın The Love of the Nightingale oyunlarını Judith Butler'ın Gender Trouble (1999) adlı eserinde ortaya koyduğu toplumsal cinsiyet edimselliği teorisi üzerinden incelemektedir. Her iki oyunun da toplumsal cinsiyeti performatif, toplumsal olarak yaratılmış bir kimlik olarak tasvir ederek ataerkil toplumsal cinsiyet standartlarına nasıl karşı çıktığını analiz eder. Churchill, katı toplumsal cinsiyet normlarının altını oymak ve kimliğin esnekliğini vurgulamak için cinsiyetler arası oyuncu seçiminden, kronolojik değişikliklerden ve Brechtyen yabancılaştırmadan yararlanır. Wertenbaker ise klasik mit ve sembolik sessizliği kullanarak ataerkil vahşet karşısında kadınların bastırılmışlığını ve meydan okumasını vurgular. Araştırma, her iki yazarın da toplumsal cinsiyet normlarına meydan okumak ve öznellik ile failliği yeniden yapılandırmak için dramatik biçimi nasıl kullandığını göstermektedir. Araştırma, Churchill ve Wertenbaker tarafından kullanıldığı şekliyle tiyatronun ses ve sessizliğin yeniden tanımlandığı performatif bir direniş mekânı olarak hizmet ettiğini öne sürmektedir. Bu oyunlar, feminist tiyatronun toplumsal cinsiyeti yöneten mekanizmaları nasıl sorgulayıp ortadan kaldırabileceğini ve geleneksel çerçevelerin dışında yeni kimlik tezahürleri için nasıl fırsatlar yaratabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Caryl Churchill's Cloud 9 and Timberlake Wertenbaker's The Love of the Nightingale through Judith Butler's theory of gender performativity as articulated in Gender Trouble (1999). It argues that both plays constructed patriarchal gender standards by depicting gender as a performative, socially created identity. Churchill utilises cross-gender casting, chronological alterations, and Brechtian alienation to undermine rigid gender norms and emphasise the flexibility of identity. Wertenbaker, using classical myth and symbolic silence, emphasises the suppression and defiance of women in the face of patriarchal brutality. This analysis demonstrates the ways both authors reinterpret subjectivity and agency by challenging gender stereotypes through dramatic form. The analysis concludes that Churchill and Wertenbaker employ theatre as a platform for performative resistance, which redefines silence and speech. These plays illustrate how feminist theatre can question and disrupt gender-regulation institutions, allowing for new manifestations of identity beyond established frameworks.